Podle úterního rozhodnutí musí některým poškozeným peníze vrátit, další odkázal okresní soud na občanskoprávní řízení. Odsouzená se líčení neúčastnila s tím, že se musí starat o vnoučata. Soudu však posílala přípisy. „Partner měl příjem, i já jsem dřela na poli. Kam by ty peníze šly?“ psala.

Tehdejší druh Strakové prý o ničem nevěděl. „Sem tam si došla půjčit pár stovek po vesnici, když jsme vybouchli s penězi,“ tvrdil u soudu. Na co by velký obnos peněz potřebovala, netuší. „Neměla, kde by je mohla utratit,“ zdůraznila i přidělená obhájkyně Jitka Rousová, která pro svou klientku žádala zproštění obžaloby.

Pro to, aby před druhem půjčky tutlala, byl ale podle svědků důvod. „Bála jsem se, že by jí něco provedl,“ uvedla jeho 71letá matka. Pod vlivem alkoholu byl totiž její druh agresivní a obviněné už jednou vážně ublížil. Právě z „panímámy“ měla od roku 2014 do roku 2017 Straková vymámit nejvíc, přes 400 tisíc.

Podle obhájkyně nebyla výpověď druhovy matky důvěryhodná. Jí zmiňovanou částku měla ve skutečnosti Strakové postupně věnovat na přilepšenou. A „menší“ půjčky od dalších lidí, celkem skoro půl milionu? Strakové je od svých známých zprostředkovávala právě matka a obhájkyně naznačila, že si také peníze mohla nechat sama či jimi přilepšit své dceři.

Sami si museli půjčit

Ve finále si lidé, kteří Strakové opakovaně půjčovali, na to museli sami půjčovat. Jednání odsouzené vyšlo najevo, když se sousedka „panímámy“, která obviněné také půjčovala, loni na jaře sesypala před pronajímatelem bytu, že nemá na nájem. Vytáhl z ní, proč, a s „panímámou“ šli na policii podat trestní oznámení.

Státní zástupce Jan Jakovec trval po slyšení všech svědků na obžalobě. „Nevěřím, že sem přišlo pět dohodnutých svědků a to všechno je konstrukt,“ komentoval v závěrečné řeči přípisy Strakové, která v nich deklarovala svou nevinu. Zároveň se pozastavil nad obrovskou důvěřivostí poškozených, byť připustil, že kvůli slibovaným výnosům z dědictví mohli jednat i z vypočítavosti.

„Vina byla výpověďmi svědků prokázána,“ rozhodl soudce Vlastimil Nedvěd, který nenašel na jednání Strakové žádné polehčující okolnosti. Rozsudek je nepravomocný, odsouzená má nárok na odvolání.