Tvrdá zkouška dospělosti čekala ve středu maturantku Simonu Prágrovou. Loni v září řídila střízlivá auto, v němž se při cestě z úštěcké diskotéky nad ránem zabili po nárazu do stromu její tři mladí kamarádi.

K nehodě přitom došlo na zcela přehledném místě. 20leté studentce ústeckého gymnázia hrozí za usmrcení z nedbalosti až 6 let vězení. Pozůstalí navíc žádají odškodnění kolem 10 milionů korun. „Je mi to velice líto,“ uvedla před soudem Prágrová.

Soudkyně se pozastavila nad tím, že lítost neprojevila vůči pozůstalým už dříve. „Plánovala jsem to. Psycholožka mi radila kontaktovat je až po půl roce. To na mě ale už útočili na sociálních sítích a věděla jsem, že to ničemu nepomůže,“ řekla.

„Lže!“ ozvalo se z řad poškozených, které musela okřiknout soudkyně. Líčení bylo plné emocí. Při výčtu smrtelných poranění, které utržila 26letá spolujezdkyně Hana, se její otec rozplakal.

K nehodě přitom podle obžalované došlo kvůli malichernosti. Spolucestující na zadním sedadle ji měl pohlavkovat a chtít vyhodit z okna vlaječku Slavie, které fandila. Její bouchání o karoserii auta a mladíkova slova „už letí“ je to poslední, co si pamatuje. Pak klubovou vlaječku zalila krev.

„Proč jste nezastavila, když se takhle choval?“ ptala se soudkyně. „Opilého jsem ho vozila i v minulosti. Choval se tak vždy,“ reagovala Prágrová.

Soud také zajímalo, v jakém stavu byla řidička před jízdou. „Byla jsem zvyklá bavit se o víkendu do rána bez alkoholu a pak odvážet ostatní,“ tvrdila.

Více ve čtvrtečním Litoměřickém deníku!