Alkohol za volant prostě nepatří

Zodpovědný řidič za volant po požití alkoholických nápojů neusedne. Bohužel je stále více než dost i takových, kteří nerespektují zákon a hazardují nejen se svým zdravím, ale i se zdravím a životy ostatních účastníků provozu. V České republice není žádná tolerance k požívání alkoholických nápojů před jízdou. Řidič za volantem motorového vozidla musí být absolutně „čistý“. Jinak mu hrozí poměrně vysoké bodové postihy a může potom přijít o řidičský průkaz.

Povolené limity v cizině: V některých evropských zemích je tolerance k alkoholu za volantem vyšší. V Norsku, Polsku a Švédsku je to 0,2 promile. Například v Belgii, Bulharsku, Dánsku, Finsku, Francii, Islandu, Německu, Portugalsku, Itálii, Rakousku, Řecku, Švýcarsku, Španělsku a Turecku je povolená hranice 0,5 promile. V Irsku a Velké Británii vám povolují dokonce až 0,8 promile.

Česká republika, Estonsko, Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko, Rusko a Slovensko jsou země s absolutním zákazem řízení motorového vozidla po požití alkoholických nápojů a dechová zkouška musí být negativní (0 promile). Je však nutné si uvědomit, že jakákoliv hladina alkoholu za volantem snižuje řidičovu pozornost a jeho reakce.

pislt@mvcr.cz, tel. 974 436 207