Podvod aktuálně vyšetřují kriminalisté, pachateli hrozí v případě dopadení až dva roky vězení. „Starší ženu z Roudnicka oslovil v červenci tohoto roku prostřednictvím sociálních sítí neznámý muž, který se představil jako slovenský bavič. Poškozená v domnění, že se jedná o veřejně známou osobu, přijala jeho žádost o přátelství. Údajný bavič se pak snažil získat její náklonnost a lásku. Po nějaké době přišel s legendou, že nyní se nachází v cizí zemi, kde mu měli odcizit peněženku s veškerými finančními prostředky. Z poškozené postupně vylákal finance ve výši přesahující 380 tisíc korun, s tím, že jí je počátkem měsíce října tohoto roku vrátí," uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová.

„Když však k navrácení peněz nedošlo a podvodník přestal komunikovat, pojala poškozená podezření, že byla podvedena a obrátila se na policii," dodala policejní mluvčí.

Další. Případ je dalším z celé řady podvodů, které se stále více množí na sociálních sítích. „Stejné případy s pracovním názvem ,americký voják´řeší policisté napříč celou republikou a poškozených žen rok od roku přibývá. V této souvislosti opětovně nabádáme k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi. Dobře zvažte, zdali přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu. Dávejte si pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí. Předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje. Protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milá slova, komplimenty, lichotky," popisuje mluvčí.

„Pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka například lékaře, architekta, vojáka, známé osobnosti. Své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců a po určité době přichází se svými požadavky a to formou finanční pomoci například na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání. Neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu. Tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky," pokračovala Kofrová.

Podobné podvody často páchají organizované skupiny. Vypátrat je velmi složité. „Peníze zpravidla putují na střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace," dodala policie.