„Čtyřiadvacetiletá žena z Roudnicka nabízela prostřednictvím internetových inzertních portálů k prodeji kraťasy za 80 korun. Na inzerát se jí ozval údajný zájemce, který předstíral zájem o nabízené zboží. ,Kupující´ dále využil toho, že žena zboží tímto způsobem inzerovala poprvé. Následně jí přišla žádost o ověření uživatele, kdy byla přesměrována na internetové stránky, které vypadaly jako její internetové bankovnictví. Zde se přihlásila a vyplnila veškeré přihlašovací údaje do svého bankovnictví včetně hesla. Tímto umožnila údajnému zájemci přístup ke svým penězům," popsala policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Mladá žena si později uvědomila, že jde o podvod, bylo už ale pozdě. Peníze už byly převedené. „ Poškozená přišla o všechny peníze, které měla na svém účtu, bez jejího vědomí jí bylo odčerpáno vice než 10 tisíc korun. V tu chvíli s ní podvodník přestal komunikovat," pokračovala policejní mluvčí.

Podobných případů, kdy nepoctivci zneužijí podvodně získaných údajů o účtech a ukradnou peníze, je stále více. Nyní, před vánočními svátky, roste jejich počet ještě rychleji. „Pokud se vás kupující bude snažit přimět k nestandartním postupům, nepřistupujte na platbu. Neplaťte kauce, nedoplatky či přeplatky a především nikam nezadávejte své platební údaje," opakovaně varuje mluvčí.

Ordinace
Zubní pohotovost ohrožena. Klinika s ní chce skončit, náhradu zatím hledají

Postup je vždy podobný. „Podvodníci nasměrují oběť na předem připravený phishingový web v podobě platební brány. K tomu často zneužívají loga a grafiku různých reálných ověřených doručovacích společností či poskytovatelů služeb. Prodávající osobu velmi často zmanipulují tak, že jim poskytne všechny údaje ke své platební kartě včetně PIN kódu," dodala Pavla Kofrová.

Pokud vás někdo takto oslovil, případně jste se stali obětí nepoctivce, neváhejte kontaktovat policii. Aktuální případ z Roudnicka již kriminalisté šetří jako podvod.

Mohlo by vás zajímat: Dobrá zpráva pro otužilce v Litoměřicích. Na ostrově jim budují převlékárnu

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín