V té době byl v podmínce za podobné předchozí skutky. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně si po včerejším výroku soudu ponechali lhůtu pro podání odvolání.

„Otevři tu kasu! Dělej a nic se ti nestane.“ S těmito slovy přišel v polovině loňského srpna Lukáš Anděl do malé prodejny potravin ve Štětí. Šokovaná prodavačka zpočátku nechápala, co po ní muž maskovaný kšiltovkou a šátkem přes ústa a nos chce. Po dalším naléhání kasu otevřela. Lupič z ní sebral 25 tisíc korun a z večerky rychle odešel.

Za dva měsíce se ale s vidinou snadno získaných peněz do stejného obchodu znova vrátil. Tentokrát si odnesl čtyři tisíce. Policisté Lukáše Anděla zadrželi zhruba měsíc poté, putoval do vazby.

Porovnali nahrávky jeho hlasu

Předseda soudu Miroslav Kureš při hlavním líčení připomněl, že se obžalovaný v přípravném řízení odmítl ke svým činům přiznat. Hovořila proti němu však řada usvědčujících důkazů. „Kromě monitoringu mobilního telefonu obžalovaného, kamerových záznamů a trasologie pomohlo také odborné vyjádření z oboru kriminalistické fonoskopie,“ uvedl Miroslav Kureš a vysvětlil, že na kamerových záznamech z prodejny se podařilo zachytit i hlas pachatele. Ten pak odborníci porovnali s nahrávkou při vazebním výslechu. „Všechny tři nahrávky byly jednoznačně ztotožněny jako hlas jednoho člověka. Jedná se o přímý usvědčující důkaz obžalovaného,“ doplnil předseda.

Při včerejším soudu se Lukáš Anděl ke svým činům přiznal. „V přípravném řízení jsem byl nervózní, měl jsem obavu se přiznat. Bál jsem se, že mě opustí má přítelkyně,“ vysvětloval soudci s tím, že loupeže spáchal z důvodu finanční tísně.

„Měl jsem dluhy a kvůli zdravotním problémům jsem nemohl najít stálou práci. V polovině loňského roku jsem kvůli osobním těžkostem začal užívat pervitin,“ pokračoval mladík, který trvale žije v Ústí nad Labem a ve Štětí má část rodiny.

Na otázku Miroslava Kureše, proč si vybral právě zastrčenou prodejnu ve Štětí, odpověděl, že byl ve městě navštívit bratra, kterého ale doma nezastihl. „Potřeboval jsem peníze, pod tíhou svědomí jsem se rozhodl přistoupit ke zločinu. V nedaleké drogerii jsem si koupil latexové rukavice a použil jsem šátek a kšiltovku, jež jsem měl na sobě,“ rozpovídal se Anděl a dodal, že podruhé už jel do Štětí s jasným úmyslem večerku opět vyloupit. Peníze, které si z ní odnesl, podle svých slov použil na úhradu dluhů a nájmu.

Vzhledem k předchozí trestné činnosti, za kterou byl Lukáš Anděl v minulosti odsouzen – z prvního trestu si odpykával ještě podmínku s dohledem probační a mediační služby, navrhovala státní zástupkyně vyšší trest. „Doznání obžalovaného považuji za účelové, během přípravného řízení měl více možností se přiznat. Navrhuji trest odnětí svobody v délce devíti let,“ uvedla státní zástupkyně.

Poprvé byl Lukáš Anděl odsouzen za loupeže v roce 2015. Tříletý trest za šest ozbrojených loupeží si odpykal jen z poloviny. Poté byl propuštěn na podmínku.