Osmnáct stovek. Tolik od roku 2013 do letoška poslal na výživu své dcery 42letý hříšník. Tedy ani ne jednu měsíční stanovenou částku alimentů. Na výživném tak dluží už 120 tisíc, litoměřický soud mu za to vyměřil osm měsíců ve vězení. Muži to bylo moc a ponechal si do pondělí lhůtu na odvolání, rozsudek je tak nepravomocný.

Muže k soudu přivedla eskorta z výkonu trestu za jiný přečin, který si odpykává v Litoměřicích. „Uznávám, že mám dluh a musím ho splatit. Víc k tomu nemám co říct,“ uvedl před soudem vyučený zámečník z Mostecka. Jeho dceři je 16 let. Nevídá se s ní, stejně jako s dalšími dvěma dětmi s jinými partnerkami v Mělníku a Mostě. Ani na ně neplatí.

Koupání, ilustrační foto.
Ochrana před špatnou vodou? Opalovací krém nebo sprcha

Ačkoli projevil lítost a pokoru, státní zástupkyni Kateřinu Doušovou příliš neobměkčil. „Věděl o své vyživovací povinnosti. Neplatil velmi dlouho, je tak speciálním recidivistou. Trvám na nepodmíněném trestu s odnětím svobody v horní trestní sazbě,“ řekla v závěrečné řeči. Dostat mohl až rok.

Přidělený obhájce Petr Plášil poukázal, že muž má tři děti a stejně by na všechny platit nezvládl. S ohledem na už vykonávaný trest žádal o shovívavost soudu. Ta však nepřišla, tribunál jej poslal do věznice s ostrahou. „Mohl jste pracovat a výživné platit,“ mluvila muži do duše soudkyně Halka Lacinová.

Ilustrační foto.
Muzea versus hledači "pokladů" s detektory. Někde je to boj

Podle soudkyně se stává, že notoričtí neplatiči začnou výživné posílat teprve ve věznici, a to díky práci, kterou zde začnou vykonávat. Tu zde neplatiči výživného obvykle dostávají přednostně.

Muž nebyl zdaleka prvním neplatičem alimentů, který se letos dostal nebo ještě dostane před litoměřický soud. „Kvůli alimentům podalo okresní státní zastupitelství od začátku roku 52 obžalob, z toho 10 na ženy,“ bilancuje Věra Šípalová z litoměřického zastupitelství. Čtyři trestní stíhání přitom zastavilo, protože hříšník nakonec dluh uhradil.

Zanedbání povinné výživy je jedním z nejfrekventovanějších trestných činů. Policie je loni vyšetřovala v každé 24. neúplné rodině v Ústeckém kraji.

Muzeální železnice v Zubrnicích v sobotu pořádá po dvaceti letech Sraz drezín a vzpomínku na natáčení filmu Páni kluci. Archivní foto ukazuje jak to před dvaceti lety  v Zubrnicích vypadalo.
Na srazu historických drezín v Zubrnicích bude i vozítko z filmu Páni kluci

Celkem 1181 případů neplacení alimentů v roce 2017 je ve srovnání s ostatními kraji nejvíc v celém Česku. „Je tu nejvíc vyloučených lokalit,“ vysvětluje si vysoké číslo předseda Asociace neúplných rodin Petr Sýkora. V kraji je i nejvíce chronických dlužníků, kteří ani neuvažují o tom, že by přiznané výživné platili.

Ti, kdo mají problém dostat z druhého rodiče alimenty, vzhlížejí k novému legislativnímu návrhu. Pokud ho zákonodárci schválí, za dlužníka by rodiči platil výživné stát a pak by ho po neplatiči vymáhal sám. Zda a kdy by měla novela vstoupit v platnost, zatím není známo.