„Jde o ročníková i maturitní vysvědčení, výuční listy a dva vysokoškolské diplomy. Největší zájem byl o bezpracné maturity. Vše k mání po 15 tisíci korunách, vysokoškolský diplom za 50 000 korun," uvedl Radim Vojáček, vedoucí 1. oddělení hospodářské kriminálky ústeckého krajského policejního ředitelství. A objasňuje mechanismus.

Škola si telefonicky objednala prázdné blankety vysvědčení. Když přijel distributor, před školou už čekala usměvavá sekretářka, která převzala  zásilku. Jenže žena nebyla pracovnicí školy, odnesla si formuláře vysvědčení domů. A obchod, na kterém se podílelo 8 žen a dva muži, mohl začít. Vysvědčení nabízeli na internetových portálech. Peníze za prázdné blankety inkasovali většinou přes poštovní poukázky, v některých případech i osobně. Informace nutné pro vyplnění vysvědčení poskytovali mailem nebo telefonicky. Elektronickou komunikaci, záznamy s kontakty osob, razítka a přes 90 % zakoupených blanketů vysvědčení našli policisté při jejich domácích prohlídkách.

Mezitím už stovka falešných vysvědčení ale našla své příjemce. Jedna sedmadvacetiletá žena podle policie jen sama prodala 47 padělků. „Za padělání a distribuci padělků jí hrozí vězení od jednoho do šesti let a ostatním od jednoho do tří let," dodal Vojáček. Mimochodem sami nebyli tak dlouho po škole: dva muži jsou ve věku 28 a 31 let, ženy od 27 do 33 let a jen jedné ženě  je 50 let. Všichni až na jednoho Liberečana jsou z Ústeckého kraje.

Stíháni mohou být i ti, kteří si falešná vysvědčení a diplomy koupili. S tolerancí bude policie pohlížet na studenty, kteří se jenom báli rodičů. Tam šlo spíš o to předejít rodinnému výprasku. A někdy u toho asistovali i sami rodiče. Falešné ročníkové vysvědčení, aby otec nezjistil, si pro své dítě objednala matka. V několika případech si studenti přinesli domů falešné maturitní vysvědčení. Ti, kteří si falzifikáty vysvědčení koupili pro oklamání potenciálních zaměstnavatelů a úřadů, se však dopustili podvodu se sazbou 1 až 3 roky vězení.