Údajný lékař vzbudil v ženě pocit přátelství a získal si její důvěru. Následně ji požádal o pomoc s tím, že si na její adresu pošle přes přepravní společnost balík s vysokým finančním obnosem a ona si pak z těchto peněz bude moct vzít částku za náklady, které zasláním zásilky vzniknou.

Podvodník po ní požadoval například částku pojištění balíku, celní poplatek, protiteroristický poplatek a podobně. To, že byla obelhána, si uvědomila, až když žádná slibovaná zásilka nepřišla a měla platit stále další sumy.

Policisté případ řeší jako trestný čin podvodu. V případě dopadení hrozí neznámému podvodníkovi až osmiletý trest.

Peníze. Ilustrační snímek.
Žena z Litoměřic přišla o 70 tisíc. Naletěla falešnému bankéři

„Doporučujeme větší obezřetnost při navazování nových kontaktů, při nákupech zboží, či využití jiných služeb. Dávejte pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí. Podvodníci bývají většinou schovaní za identitou váženého a vzdělaného člověka, například lékaře, vojáka, architekta a různých specialistů. Předstírají vážný zájem o vaše soukromí a dobře vědí, co osamělá osoba potřebuje. Nikdy neposílejte peníze někomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí,“ upozornila mluvčí policie Pavla Kofrová s tím, že uvedenou trestnou činnost páchají v rámci celého světa dobře organizované skupiny cizinců.

Peníze zpravidla putují na Střední východ či do jižních zemí a z účelově založených kont jsou přeposlány do bank třetího světa, kde už je nelze dohledat. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států, případně nedohledatelnost místa a toku peněz odkud probíhala komunikace.