Vlastní dluhy umořovali z denních tržeb řidiči dopravní společnosti ČSAD Slaný. Ta pro Ústecký kraj zajišťuje některé autobusové linky na Litoměřicku a Podřipsku. Dvě pokladní je kryly tím, že částky firmě vykazovaly, ale na její účet neposílaly. V pondělí 19. listopadu si všech sedm obviněných z Litoměřicka odneslo od okresního soudu podmíněně odložené tresty od 16 měsíců do tří let, a to za zpronevěru a účastenství na ní. Musejí splatit firmě dlužné částky.

K jejich pochybnému jednání docházelo od července 2015 do října 2017. Řidiči se dopustili zpronevěry postupně deseti až statisícových částek proto, že nevycházeli s výplatou. Pokladní na pobočkách v Roudnici a Lovosicích se na jejich zpronevěře účastnily. Dluhy si pečlivě evidovaly a řidiči jim podepsali dlužní úpis. Vedení firmy neinformovaly.

Jeden z odsouzených u ČSAD Slaný pracuje šest let. „Mám exekuce, nedostávám plat v plné výši a dostal jsem se do finanční tísně,“ vysvětlil. „Půjčoval jsem si na běžné věci, jako je elektronika, Vánoce,“ řekl 43letý šofér s tím, že pokladní z trestné činnosti nic neměla. „Nic jsem jí za to nedával, dárek, ani část peněz,“ uvedl.

„Udělal jsem chybu,“ doznal se další, profesně nejstarší z řidičů. „Vzal jsem si dvě nebo tři nebankovní půjčky, nestíhal jsem splácet. Mám exekuci na plat, bral jsem nějakých 14 až 15 tisíc. I když jsem sám, nevycházel jsem, a to neholduji alkoholu. Ještě mi do toho přišlo úmrtí otce, musel jsem vypravit pohřeb. Vím, že to není omluva, lituji toho,“ dodal a potvrdil, že pokladní nic nedával. Ostatní šoféři říkali jako přes kopírák to samé a všichni svého jednání zalitovali.

Bývalá pokladní z Travčic, která u ČSAD Slaný pracovala od roku 2006, řekla: „Byla jsem úplně blbá, dnes bych to už neudělala. Jsem si vědoma, že to byla obrovská chyba.“

„Jednoznačně vyplývá, že se všichni obžalovaní trestné činnosti dopustili,“ uvedl v závěrečné řeči státní zástupce Lukáš Borovička.

Doznání a spolupráci obžalovaných soud uvítal. „Doteď jsem ale nepochopil, proč to dělali a pokračovali v tom,“ řekl o jednání všech přítomných předseda okresního soudu Miroslav Kureš. Připomněl, že s administrováním odkládaných plateb řidičů musely mít pokladní spoustu práce. „Není mi jasné, proč společnost nepřišla na to, že její skutečný zisk neodpovídá evidovanému,“ doplnil Kureš.

Šoféři zůstali, pokladní vyhodili

Šoféry firma nevyhodila, pokladní ano. „Nebyl důvod vyhodit řidiče, protože jsme měli za to, že krade pokladní,“ vysvětlil ředitel společnosti Jiří Popelka. „Společnost není schopna určit osobu, která ji poškodila, pouze toho, kdo odpovídal za pokladnu,“ doplnila Dorota Kalinová, právní zmocněnkyně firmy spadající pod společnost ICOM Transport v Jihlavě. „Od té doby, co jsme se dozvěděli, že by tam mohla být taková věc, byla na řidiče zvýšená kontrola a nebyl problém,“ dodal ředitel.

Pondělní rozsudek je nepravomocný, jedna z bývalých pokladních si vzala čas na odvolání.