Poslední případ se stal v úterý 12. března na Roudnicku. V dopoledních hodinách zde skupinka mužů oslovila 80letého seniora před jeho domem s nabídkou, že mu opraví okapy. Senior nejprve odmítl, ale nakonec se nechal přesvědčit, protože nabídka byla výhodná. Oprava měla vyjít na tři tisíce korun. Nebylo však stanoveno, k čemu se cena váže.

Skupinka mužů, která přijela dodávkovým vozem, se ihned dala do práce. Po skončení prací se počáteční smluvená částka za výměnu okapů změnila na několikanásobně vyšší hodnoty. „Neznámí „řemeslníci“ na základě nějakých výpočtů naúčtovali seniorovi více než 200 tisíc korun. Po obdržení požadovaných peněz odešli muži ven údajně měnit okapové svody. Po chvíli poškozený zjistil, že venku nikdo není a muži i s autem jsou pryč,“ říká Pavla Kofrová, tisková mluvčí Policie ČR.

Poškozený neobdržel žádný dokument o provedené práci. Po neznámých "řemeslnících" nyní policisté pátrají.

Neznámá žena byla snědé pleti s olivovým nádechem kůže, ve věku 30 – 35 let, vysoká 170 – 175cm, silné zavalité postavy s velmi výrazným pozadím.
Žena zákeřně okradla seniorku v Lovosicích o tisíce korun. Neznáte ji?

Fíglů, jak ze seniorů vymámit peníze, mají podvodníci nepřeberné množství. Vydávají se za zaměstnance firem, kteří nesou seniorům přeplatky nebo výhry, nabízejí výhodné práce jako právě výměnu okapů nebo oken, často se též vydávají za příbuzné obětí. Jen roce 2017 evidovala Policie ČR Ústeckém kraji 41 případů podvodného jednání na seniorech se škodou přesahující jeden milion korun. Za rok 2018 to bylo 39 případů se škodou 2,5 milionu korun. „V letošním roce jsou to zatím dva případy, ke kterým došlo na Litoměřicku. První případ je zde uveden a druhým je údajná zaměstnankyně vývařovny, která nesla seniorce přeplatek za obědy,“ popisuje případy podvodů Pavla Kofrová.

Podvodníci často nesou přeplatek

V druhém zmíněném případě oslovila 6. března neznámá, asi 30letá, žena snědé pleti a silnější postavy na ulici před domem seniorku s tím, že je pracovnicí pracovnici jídelny, která jí nese přeplatek za obědy. V ruce dokonce držela jídelní lístek. Vloudila se k seniorce do bytu a zde jí chtěla vrátit 1000 korun, ale měla pouze pětitisícovou bankovku, kterou chtěla po seniorce rozměnit. Následně využila chvilkové nepozornosti poškozené a zmocnila se jejich úspor. Když odešla, poškozená zjistila, že jí chybí 25 tisíc korun. I po této pachatelce policie stále pátrá.

Ilustrační foto.
Žena okradla seniory o celoživotní úspory. Pomozte při pátrání po podvodnici

Policie ČR tedy varuje, že na území ČR je možné vykonávat řemeslné činnosti pouze na základě platného živnostenského listu. Pokud počáteční částka bude navýšena, odmítněte zaplatit a volejte policii.

V případě, že se s výše uvedeným jednáním setkáte, neváhejte kontaktovat policii na lince 158.