Je obžalován z ublížení na zdraví

Gynekolog Otmar Sova, který tehdy operaci vedl, čelí nyní obvinění z ublížení na zdraví z porušení důležité povinnosti vyplývající ze zaměstnání.
V případě, že by mu byla prokázána vina na smrti pacientky, hrozí mu šest měsíců až pět let odnětí svobody, nebo peněžitý trest. V tom, zda při vedení porodu pochybil, však není dosud jasno.

V procesu, který byl zahájen v lednu tohoto roku, hovořili pracovníci gynekologicko–po
rodnického oddělení litoměřické nemocnice, kteří byli osudného dne přítomni při operaci, porodní asistentka, i pacientčina kamarádka, které se žena telefonicky svěřovala s údajně nešetrným průběhem předporodního vyšetření.

Ve středu ve věci vypovídali také soudní znalci, kteří měli objasnit, zda byla smrt pacientky způsobena nedbalostí lékaře při provádění císařského řezu. Znalecké posudky však nejsou shodné. Zatímco jeden z lékařů soudu tvrdil, že rozsáhlá krvácivá poranění, která byla pacientce způsobena při standardně vedené operaci, se mohou stát, druhý gynekolog tvrdil, že poranění v takovémto rozsahu nejsou normální.

Zemřela na embolii plodovou vodou

„Takovéto poranění nepovažuji za normální situaci. Kdybych byl v Lionu, byl bych za toto vyhozen z kliniky,“ uvedl znalec. Vyjádřil se také k tomu, že právě rozsáhlé zranění rodičky mohlo nastartovat embolii plodovou vodou, na kterou nakonec zemřela.

Embolie plodovou vodou byla podle pitevního nálezu skutečnou příčinou smrti pacientky a všichni znalci se shodli v tom, že v těchto případech je naděje na přežití pacientky mizivá. Zároveň uvedli, že k této embolii, která způsobuje masivní nezastavitelné krvácení, může dojít i při spontánním porodu.
Právě nezadržitelné krvácení ze všech ran se stalo Vendule Bečkové při operaci osudným, a to i přesto, že lékaři přistoupili k odstranění dělohy a přivolali si na pomoc specialistu z pražského Ústavu pro matku a dítě. Na porodní sál ale stihl dojít až v době, kdy probíhala přímá masáž srdce pacientky.

I tento lékař svědčil u soudu.

„Jedná se o velmi vzácnou poruchu, která na operačním sále nastane jednou za pět až deset let,“ vysvětlil. Jak předvolaný gynekolog uvedl, i on sám již během své praxe embolii plodovou vodou u pacientky zažil. I tento případ končil smrtí.
„Je to situace, která je v současné době neřešitelná, i kdyby byla operace prováděna na klinickém pracovišti, smrt by byla pro pacientku nevyhnutelná,“ řekl soudu.

„Pokud se stane dopravní nehoda, pokaždé je nějaký viník. Já pevně věřím v to, že i u tohoto procesu viník je. Myslím si, že pan doktor Sova svou suverenitou zanedbal situaci, která nebyla v pořádku,“ říká Roman Bečka.
Otmar Sova ve svém vyjádření při lednovém zahájení soudního procesu uvedl, že si není vědom toho, že by učinil něco z toho, co bylo uvedeno v obžalobě. Nyní se k věci nechtěl vyjadřovat.

O tom, zda má vinu na smrti pacientky, rozhodne soud při dalším jednání. Líčení bylo odročeno na neurčito. Na žádost státní zástupkyně bude totiž vypracován další znalecký posudek znaleckého ústavu.