Nedoručeno
„Dvěma ze tří obžalovaných se nepodařilo doručit předvolání. Pokud nepřijdou se svými obhájci, nelze zahájit,“ sdělil předseda trestního senátu Jaroslav Svoboda. A to se nestalo. Proto zvažuje dát všechny tři zatknout, případně vzít je do vazby. V té už všichni tři po svém zadržení byli, ale vazba jim prodloužena nebyla.

Státní zástupce Radek Bělor totiž navrhl, aby soud vydal na obžalované zatykač a vzal je do vazby. „Je zřejmé, že dokud nebudou ve vazbě, nebude možné líčení provést,“ je přesvědčen litoměřický státní zástupce. Bez účasti obžalovaných a některých svědků, kteří se omluvili, bylo proto hlavní líčení odročeno na 21.května. Trojici hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

Před rokem
Pracovníci Památníku Terezín zjistili, že destičky z bronzu na náhrobcích chybí, nadvakrát. Několik jich našli pohozených na místě, ale 824 jich zmizelo. Část lupu tehdy policie zajistila v jedné výkupně barevných kovů na Lounsku. Památník, který pietní místo spravuje, odhadl škodu na dva a půl milionu korun.

Jako náhradu za ukradené destičky se jmény obětí nechal vyrobit repliky, které jsou zhotoveny z umělé pryskyřice a pro další potenciální zloděje jsou bezcenné. S jejich instalací tu začali loni a zbývá jich připevnit přibližně 700, jak uvedl vedoucí technického úseku Památníku Terezín Stanislav Krejný.

„Umístění zbývajících náhradních destiček potrvá ještě tři čtyři dny, takže do Terezínské tryzny, která se letos uskuteční 17. května, to pohodlně stihneme. Potřebujeme jen, aby teplota byla trvale nad šesti stupni Celsia,“ řekl Stanislav Krejný.

Na Národním hřbitově v Terezíně ještě v loňském roce došlo kvůli velké krádeži k instalaci bezpečnostního kamerového systému s napojením na policii po čtyřiadvacet hodin denně a v noci je navíc celý areál nasvícen.

Příprava trvala poměrně dlouho, protože projekt byl podroben pečlivému zkoumání a připomínkám památkářů. Další část monitorovacího zařízení byla na přelomu listopadu a prosince zprovozněna v areálu krematoria a Židovského hřbitova.

Ministerstvo kultury, pod něž Památník patří, na zabezpečení pietních míst v Terezíně po krádeži bronzových destiček z náhrobků uvolnilo 1,8 milionu korun.