Preparátor obžalovaný z toho, že v letech 2008 - 15 používal zakázaný jed karbofuran k trávení škodné, opět stanul před litoměřickým soudem. Ovšem jen na pár minut. Kvůli nemoci přísedící bylo úterní líčení s provozovatelem oblíbeného srdovského zoocentra Michalem Fišerem odloženo.

V případě uznané viny hrozí dotyčnému až osmileté vězení. Fišer se brání s tím, že jedy běžně kupuje. Disponuje prý znaleckým posudkem, že účinná složka karbofuranu je obsažena ve volně prodejném preparátorském přípravku.

Majitel zoocentra přišel v úterý k litoměřickému soudu vybaven také dokumenty od svazů ochránců a strážců přírody a litoměřické Naděje, které se za něj zaručují. „Domníváme se, že obvinění je falešné,“ tvrdí předseda roudnické stanice ekologické výchovy Ciconia Stanislav Chvapil.

„Fišera známe jako zapáleného ochranáře. Bylo by nepochopitelné, kdyby se jenom i předpokládalo, že by se mohl dopustit činů, ze kterých byl nařčen. Obvinění je účelové, zmanipulované a není pravdivé,“ přimlouvá se za Fišera i předseda semické pobočky Českého svazu ochránců přírody Milan Husák.

To, že má takovou podporu okolí, si vysvětluje bývalá Fišerova partnerka Markéta Zichová jeho přesvědčivostí. „Je to manipulátor. Umí jednat s lidmi. Neustále se staví do role oběti,“ říká Zichová, která dala v roce 2015 podnět policii k Fišerovu prošetření.

„Trávení je tak skryté, že kdybychom my, lidé z jeho blízkého okolí, nešli a neřekli to, v životě by na to nikdo neupozornil,“ poukazuje Zichová. Podle Fišera však kauzu vyvolala ve snaze získat do výhradní péče jejich 13letého syna, kterého dosud mají ve střídavé péči. „Třikrát jsme stáli u soudu a nikdy jí nevyhověl. Nechce se s tím smířit,“ podotýká Fišer.

Zichové podle jejích slov vadí především to, že syn byl opakovaně svědkem týrání zvířat.

Jako když mu bylo 6 let při natáčení kontroverzního videa zveřejněného na YouTube, jež zachycuje bolestnou smrt otrávené srny. Fišer se hájí tím, že snímek natočil na vyžádání veterinářky před eutanazií srnky. „Když chováte zvířata, čas od času se něco takového stane,“ krčí rameny.

Svědkem zahynutí několika zvířat byla i jiná bývalá Fišerova partnerka svědčící u soudu, Jana Anderková. „Aplikoval jed do návnad. Vím o strakách a volavce,“ popisuje. Otrávenou straku měl podle ní Fišer vypreparovat a nabídnout jednomu divadlu jako rekvizitu. Pera z otrávené volavky měl zase užít k výrobě suvenýrů, které prodával dětem v zoocentru.

Soud je ostře sledovaný od začátku února, kdy proběhla bilanční tisková konference litoměřické policie. Kriminalisté se na ní pochlubili, že jako vůbec první v republice objasnili téměř po dvou letech práce případ užití nebezpečného karbofuranu. „Nejde o první případ, kdy jsme přijali oznámení o otravách psů či ptactva tímto nebezpečným jedem. Všechny předchozí případy však mají jedno společné: neznámého pachatele,“ uvádí policejní mluvčí Pavla Kofrová.

V úterý odložené druhé líčení se má uskutečnit začátkem června.