Časté jsou případy v domácnostech, závažnější ale ve firmách. Naopak Liberecký kraj se podle analýzy společnosti truconneXion letos polepšil. Ve srovnání s loňskou analýzou totiž místní firmy učinily největší kus práce v oblasti prevence softwarového pirátství.

Méně kradeného softwaru je jen v Praze, na Vysočině, ve Středočeském a Plzeňském kraji.

Analýza ukázala, že pirátům se daří hlavně mimo Prahu. „S rostoucí vzdáleností od hlavního města roste benevolence firem k porušování zákona. Nejvyšší míra pirátství je totiž na severu Čech a na Moravě," uvádí Radovan Suk za společnost, která analýzu prováděla. Spolu s Ústeckým krajem na nejhorších místech skončil kraj Moravskoslezský, Karlovarský a Jihomoravský.

Hrozí pokuty

Nejčastěji lidé a společnosti zneužívají operační systémy, oblíbené kancelářské programy, jako je Microsoft Office, antivirové programy, grafické a návrhářské softwary. „Paradox je, že největší počet případů evidujeme u firem, které samy vytvářejí nějaké duševní vlastnictví," podotýká mluvčí protipirátské organizace Business Software Alliance Jan Hlaváč.

Za porušování autorských práv přitom hrozí vysoké pokuty i trest vězení až na osm let. Upozorňují na něj samotné firmy, ale i lidé. Ti za oznámení dostávají odměnu od protipirátské organizace ve výši deseti procent z odškodnění.

„Jsou to informátoři, kteří dobře znají situaci ve firmě a jsou ochotní nám pomoci s vyřešením případu. Odměny někdy dělají až tři sta tisíc korun," říká Hlaváč.
Záměrně kradené programy se na pirátství podílí jen z 15 procent.

„Nejčastější příčinou je v 65 procentech nainstalování více kopií softwaru, než povoluje licence, či jiný nesoulad s licenčními podmínkami. Dvacet procent lze přičíst pohodlnosti zaměstnanců, kteří si na pracovní počítače nainstalují svoje privátní programy," shrnuje hlavní příčiny pirátství Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion, která každoročně analyzuje výskyt ilegálního softwaru.

V malých firmách

Lidi, kteří si bez vědomí zaměstnavatele na pracovní počítače instalují nedovolené programy, snadno odhalí jediný report, který ukáže jejich nežádoucí aktivity. „Jeho pořízení je otázkou jediného kliknutí myší. Zaměstnavatelé si takto udržují přehled a předcházejí případným škodám," připomíná Martin Hnízdil.

Pirátství se podle něj daří ve firmách s nedbalými majiteli. Nejčastěji se krade v malých a středních firmách využívajících deset až sto počítačů. Naopak ve větších firmách řeší majitelé správu licencí systémovými nástroji.

V Česku je nelegální každý třetí program. Roční ztráta výrobců softwaru tak činí 3,6 miliardy korun.

Infografika. Softwarové pirátství firem.