„Hraju bedny a najednou týpek v delírce píchá do lidí.“ Tak shrnul v úterý u soudu jeden ze svědků potyčku, ke které došlo loni v létě u roudnického Ferrari baru. Mluvil o 26letém Lukáši Kutilovi, který pod vlivem alkoholu při noční rvačce s jinými muži vytáhl nůž a několik z nich pobodal. Jen chvíli předtím zbil a zkopal jiného mladíka.

Recidivista byl obžalován ze zločinů pokusu o těžké ublížení na zdraví a loupeže. Před litoměřický okresní soud ho v úterý přivezla eskorta z výkonu trestu v bělušické věznici, kam se opět vrátí. Soud ho totiž poslal za mříže na pět let.

Důvodem obou výpadů byly peníze, které Kutilovi dlužili. V prvním případě Kutil vymáhal tisícovku i s úrokem po mladíkovi s pověstí notorického hráče automatů. Obhájce předal soudci výpis z jejich několikatýdenní komunikace na Facebooku. Hráč Kutilovi neustále sliboval, že zaplatí, ale nikdy to neudělal. „Obžalovaný mu chtěl dát za vyučenou, že ho přes měsíc tahá za nos,“ upozornil obhájce. Místo peněz si Kutil po napadení odnesl jeho mobil, a i za to byl v úterý odsouzen.

Státní zástupkyně Věra Šípalová i po slyšení všech svědků trvala na původní obžalobě a zásadně nesouhlasila s překvalifikováním trestných činů na mírnější, jak navrhovala obžaloba. „To, že mu poškozený dlužil, neopravňovalo Kutila k tak brutálnímu jednání,“ uvedla státní zástupkyně. Odmítla také návrh obhajoby, že by snad měl mít kvůli dluhu nárok na telefon poškozeného.

Podle státní zástupkyně je Kutil pro společnost vysoce nebezpečným jedincem bez schopnosti se poučit z předchozích trestů. Připomněla závěr soudního znalce, že jeho agresivita stoupá po požití alkoholu.

Soud trestal především druhé noční dějství. Kutil si šel po nakládačce dlužníkovi zchladit hlavu do Ferrari baru, kde ale potkal dalšího známého, který mu dlužil několik tisíc. To ho opět rozpálilo a vystartoval po něm. Dlužníkovi pomohli kamarádi, kteří se na Kutila sesypali, ten zpoza pasu vytáhl 24centimetrový kuchyňský nůž a hlava nehlava s ním šermoval.

Nejhůř vyvázl J. D. „Bodl mě mezi žebra, do hýždí i do pasu. V tu chvíli jsem to necítil. Až když jsem se zvedl, tekla ze mě krev. Doktor v nemocnici do rány strčil celý prst.“ Další poškozený A. S. musel měsíc ležet. „Zranění jsem pociťoval celou zimu. Dodnes je ohýbání krušné.“

Za těžké ublížení na zdraví mohl Kutil dostat až 10 let vězení. Soudce Vlastimil Nedvěd však přihlédl k tomu, že se na akt nepřipravoval a k pobodání došlo spíš nešťastnou náhodou.

„V násilí se nevyžívá. Ale má sklon řešit věci po svém, a to ne zrovna šťastně. Z toho si musí vzít ponaučení a příště se chovat jinak,“ dodal Nedvěd. Soudce tak částečně vyšel vstříc obhajobě postavené i na tom, že se Kutil pouze bránil přesile a následky nebyly závažné. 

„Mrzí mě, kam to dospělo,“ kál se u soudu Kutil. „Nebylo to nejlepší řešení, ale čas nevrátím. Můžu se z toho maximálně poučit,“ dodal obžalovaný, který ještě před vynesením rozsudku soud žádal, aby vzal v potaz, že má rodinu.

Splacení 20 tisíc korun pojišťovnám poškozených, protialkoholní léčení a pět let ve věznici s ostrahou, které by po odpykání 18 měsíců za předchozí trestný čin nadále vykonával v bělušické věznici, je mu nejspíš moc a vzal si čas na možnost odvolání.