„Lovosičan se po vyslovení zájmu o tuto službu přihlásil do svého internetového bankovnictví a nechal se přesvědčit k instalaci aplikace, kterou mu zaslala neznámá osoba. Prostřednictvím nainstalované aplikace umožňující vzdálený přístup do jeho počítače, došlo z jeho internetového bankovnictví, bez jeho vědomí, k odčerpání finanční hotovosti ve výši přesahující 150 tisíc korun. Tato hotovost byla odčerpána na 'kryptoburzu' do takzvaných 'kryptopeněženek', které jsou anonymní a jejichž trasování je obtížné,“ informovala Policie ČR o aktuálním podvodu na svých stránkách.

Policisté po neznámém pachateli pátrají. „Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. V případě dopadení a soudem uznané viny hrozí neznámému 'manažerovi' až osmiletý trest odnětí svobody,“ informovala policejní mluvčí Pavla Kofrová.

On-line nákupy
Zloději líčí pasti. Zneužívají prémiové SMS a touží po platebních kartách obětí

Podle vyjádření předsedy komise pro bankovní a finanční bezpečnost České bankovní asociace Petra Baráka pro Český rozhlas v loňském roce vyčíslili škodu za podobné podvody na zhruba jeden a půl miliardy korun. Letos podvodníci stihli o stejnou částku své oběti obrat už během prvního půlroku.

Neriskujte příliš

• Pokud se rozhodnete investovat, investujte jen takovou částku, která vás v případě neúspěchu neohrozí
• Rozhodnete-li se investovat do kryptoměn, zjistěte si jejich princip a princip obchodování s nimi
• Nevěřte telefonním nabídkám a internetovým recenzím. Je možné, že jsou připraveny právě za účelem podvodu
• Nikdy a nikomu neposkytujte vzdálený přístup ke svému počítači.
• Chraňte svá hesla, PIN a další možnosti přístupu k vaším financím
• Slibovaný rychlý a bohatý výnos by pro vás měl být varováním