29 PŘÍPADŮ

Kriminalistům se zatím podařilo zdokumentovat a objasnit 29 případů, kdy se obětí staly ženy ve věku osmdesát až devadesát tři let. Jak ale předpokládají, není to konečné číslo. Vyšetřování stále pokračuje.

Trik, díky kterému se muž dostával do bytů, byl jednoduchý a neměnný.

„Modus operandi, tedy typický způsob jednání tohoto pachatele, byl ve všech případech stejný. Nejprve si vytipoval vhodnou oběť – seniorku, následně ji kontaktoval a využil lest. Tvrdil, že je přítel či spolužák syna či vnuka a toho nutně shání," popsal Robert Kulhánek, zástupce vedoucího chomutovských kriminalistů.

Zrekonstruované horní nádraží v Litoměřicích
Na trati mezi Lovosicemi a Českou Lípou začínají výluky vlaků

„Pod smyšlenou legendou, že musí uhradit nějaký nutný výdaj, na který nemá peníze, pak od seniorky vylákal částku," dodal s tím, že se v průměru jednalo o pět tisíc korun. Muž slíbil, že peníze vrátí, to ale nikdy neudělal. Celkem seniorky okradl o více než 117 tisíc korun.

KOUKAL NA ZVONKY

Ženy si podvodník vytipovával tím nejsnazším způsobem. „Podle jmen na zvoncích, kde viděl jen ženské jméno," prozradil hlavní vyšetřovatel František Macek. Stačilo zazvonit a přesvědčit se, zda se na druhém konci ozve starý roztřesený hlas, a muž mohl rozjet svůj obvyklý scénář.

Upozornění pro seniory Policisté své preventivní akce často směřují na seniory, kteří jsou ve svém stáří zranitelní a důvěřiví. „Radíme, aby si na zvonky nedávali jméno Nováková, ale raději Novákovi a nikoho nepouštěli do bytu," zmiňuje některé z tipů, jak se ochránit, policejní mluvčí Marie Pivková. Přesto je stále dost seniorů, ke kterým se upozornění nedostanou.

Aby nevzbudil podezření, muž z Litoměřicka svou lest v každém městě zkusil nejvýš dvakrát, třikrát, takže nebylo snadné si jednotlivé případy spojit. Podařilo se to právě chomutovským kriminalistům, kteří první případ zaznamenali v lednu. Druhý následoval krátce poté. Jednalo se o ženy ve věku 85 a 91 let.

Vinařské Litoměřice 2017, pátek 21. dubna.
Na Vinařské Litoměřice letos přišlo rekordních pět tisíc lidí

Vyšetřováním a spoluprací s policisty z dalších měst dospěli k tomu, že se jedná o sériovou trestnou činnost. Podvodník při ní okrádal seniorky nejen v Chomutově, Mostě, Teplicích, Děčíně či Praze, ale také několika městech Moravy. Nakonec ho policisté dopadli 18. dubna v Olomouci, odkud ho převezli na územní odbor do Chomutova.

VĚZENÍ? PĚT LET

Kriminalisté ho obvinili z pokusu o podvod, podvod a porušování osobní svobody a doručili do vazební věznice v Litoměřicích. Nyní mu hrozí až pětiletý pobyt ve vězení.

Není to přitom poprvé. Za podobnou trestnou činnost byl trestaný i v minulosti. Naposledy strávil za mřížemi čtyři roky za sérii 64 podvodů. Na svobodu se dostal v dubnu loňského roku. V ústraní však nezůstal ani půl roku a rozjel svoji starou osvědčenou „živnost".

Přípravy na Řípskou pouť vrcholí
Na Řípskou pouť přislo 30 tisíc lidí. Policisté řešili i fyzické napadení