Zrovna svačila, když přišla postava celá v černém. Zbraň v rukou v gumových rukavicích namířila přímo na ni a chtěla peníze. Přepadení obsluhy na lovosické čerpací stanici zrekapituloval kamerový záznam na středečním líčení u Okresního soudu v Litoměřicích. 25letého Jiřího Veselého soud 9. října uznal vinným ze zločinu loupeže a poslal ho na tři roky do věznice s ostrahou.

Rozsudek je nepravomocný, obhajoba si nechala lhůtu na odvolání.

Vysoký štíhlý muž přepadl Pap Oil v Lukavecké ulici letos 8. února kolem 23. hodiny. Policie ho zadržela do dvou týdnů. Zveřejnila i kamerový záznam z benzinky. „Maskován šátkem přes ústa a kapucí přes hlavu mířil na obsluhu krátkou plastovou airsoftovou zbraní s prázdným zásobníkem z kovu,“ popsal přepadení v obžalobě státní zástupce Zdeněk Hammer. Žena pak na pokyn útočníka vsypala do igelitky finanční hotovost a cigarety značky Viceroy. Provozovatel benzinky, společnost MOL ČR, vyčíslila škodu na 17 822 korun.

Přepadení čerpací stanice v Lovosicích.  Zdroj: Policie ČR

Dělník Veselý, který se ve volném čase věnuje muzice, činu před soudem zalitoval, ostatně se k němu přiznal už policii. „Spáchal jsem fatální chybu. Když se nad tím zamyslím, nejradši bych si nafackoval,“ řekl. „Motivovala mě finanční tíseň. Nadělal jsem dluhy, propustili mě z práce, musel jsem zaplatit nájem, neměl jsem od koho si půjčit, tak jsem přemýšlel nad touto variantou. Nebo že udělám něco sobě, což by možná bylo stejně špatné,“ kál se muž.

Obhajoba poukazovala na to, že se k obsluze nechoval agresivně. „Mluvil jsem s ní úplně v klidu. Řekl jsem jí, že jí neublížím. Že nejsem jako ostatní, které možná vidí v televizi,“ potvrdil Veselý.

Zaměstnankyně čerpací stanice ve svědectví dodala, že se jí dokonce omlouval. „Prý že to není nic osobního,“ přiblížila mladá žena. Kvůli tomu, že věc měla tak rychlý průběh, nestihla mít ani strach. Dodala, že psychicky se s přepadením vyrovnala, ostatně na lovosické čerpací stanici pracuje dál.

Tisíce korun, které si muž z čerpací stanice odnesl, vložil krátce po loupeži na účet v bance, zabavili mu je ale stejně hned exekutoři. Statisícové dluhy si prý vyučený kuchař nadělal proto, že pomáhal dalším lidem ve finanční tísni.

Zločin ze zoufalství

Podle státního zástupce vinu obžalovaného líčení spolehlivě prokázalo. Připustila to i Veselého obhájkyně Michaela Kodedová. Zdůraznila ale polehčující okolnost mužova doznání. Trestné činnosti se podle ní dopustil v tíživé životní situaci ze zoufalství. „Obával se, že nebude schopen poplatit nájemné a své dluhy,“ řekla s tím, že šlo o životní exces a Veselého poučilo už nynější trestní řízení. Navrhla tedy uznat ho vinným, ale s podmíněným trestem.

Muži přitížilo, že se loni v říjnu dopustil dalšího trestního jednání křivým obviněním. Za to mu Okresní soud v Ústí nad Labem vyměřil dvouletou podmínku. Litoměřický soud muže poslal do věznice s ostrahou nepodmíněně, byť ve spodní hranici 10leté trestní sazby. Veselý dostal souhrnný trest tři roky. „Jedná se o klasický případ loupeže, kdy někdo na někoho namíří zbraň a požaduje peníze,“ zdůvodnil předseda senátu Miroslav Kureš. Připomněl, že společnost považuje loupež za jeden z nejzávažnějších a nejškodlivějších trestných činů.

Úmyslnost zločinu byla podle soudce zcela jednoznačná. Muž si vytipoval benzinku dopředu, opatřil si oděvy a zbraň. Nebylo to tedy žádné zkratkovité jednání, kdy by využil třeba nepozornosti. „Nekradl, šel tam skutečně s tím, že chce loupit,“ doplnil soudce.

Tomu ve středu naslouchali i studenti roudnické střední školy, kteří se byli podívat na líčení. Na něj tentokrát Veselý skutečně dorazil, na rozdíl od předchozího termínu v září. Soud na něj chtěl kvůli vyhýbání se procesu vydat zatykač, muž ale den po líčení přišel s tím, že si spletl datum, a vazbě se vyhnul.