Jak je proces komplikovaný, je zřejmé z toho, že po týdnu se podařilo soudu vyslechnout zatím jenom šest z devíti obžalovaných. V pondělí (24.8.) pokračovalo jednání výslechem sedmého a osmého z obžalovaných.

Nguyen Huu Son ale odmítl před soudem vypovídat. Proto byla před soudem přečtena jeho výpověď z přípravného řízení. Dvacetiletý Nguyen Huu Son je trvale bytem v Brně – Židenicích. Jeho matka a strýc žijí v Čechách. Prý neví, kde jeho matka žije, strýc žije někde v Brně. Zajímavé bylo, že si nepamatoval adresu svého trvalého pobytu. V ČR je od roku 2004.

Nguyen Huu Son loni při výslechu před Okresním soudem v Ústí nad Labem potvrdil, že v pěstírnách v Horních Řepčicích a Rokycanech sice byl, ale jenom se staral o lidi, kteří tam pracovali a on jim přivážel jídlo. Ani neví, pro koho jídlo bylo. „V žádném případě jsem rostliny nesušil,“ četla předsedkyně senátu Věra Benešová.

Pracoval podle pokynů pana Duong z Holandska, a byl řízen jenom telefonicky. Donášku jídla pro soukmenovce s ním dohodnul neznámý muž asi měsíc před zatčením. V pěstírně byl policií zadržen proto, že se zde zdržel a v domě přespal. Lidi v pěstírnách nezná.

Před soudem vypovídal také Dao Anh Tu. Čtyřiatřicetiletý vietnamský podnikatel byl trvale bytem v Ústí, ale bydlel v Lovosicích. Hlavního obžalovaného Phan Xuan Hong zná proto, že oba podnikají v Lovosicích. Na otázku soudu nakonec připustil, že jeho manželka je sestrou družky hlavního obžalovaného Phan Xuan Honga. Také připustil, že bydlí v domě jako Hong.

Pomáhal sice při nakládání nějakých věcí na auto – dodávku, ale neví, o co se jednalo. Nesouhlasí s obžalobou, že patřil k lidem, kteří dohlíželi na nakládání usušené marihuany na auta před cestou do zahraničí.

V podstatě ničemu nevěnoval pozornost, nic mu nebylo nápadné. Nemohl se starat o lidi v pěstírnách, protože nemá řidičák, nezná cestu k pěstírnám, ani o nich nevěděl, protože byl v ČR jen krátce, asi osm měsíců.