Poroučel si mít každý den na stole šest cigaret, šest porcí kávy a šest kusů salámu. Když je nedostal, láteřil. Soud však zálibu Petra Smetany v šestkách neakceptoval a včera mu vyměřil kratší trest čtyři roky natvrdo. Je to dost, aby zpytoval svědomí zvrhlého syna, který léta týral svou matku. Jednou se na ni rozzlobil například proto, že mu koupila menší hrnek, než na jaký byl zvyklý, a otloukl jí ho o hlavu.

Jak uvedla obžaloba, Petr Smetana z Hoštky týral svou matku, s níž žil ve společné domácnosti, delší dobu, ale hlavně v období od konce roku 2017 do dubna letošního roku. Tehdy seniorka po jeho ataku zůstala ležet zkrvavená před domem a nebyla už schopna reagovat na jeho výhrůžky, že zajde pro nůž a podřízne ji. Incident nahlásil na policii mladší syn, který také své mamince zavolal záchranku. Zvrhlík putoval do vazby.

Znalecké vyšetření prokázalo, že matka trpí po týrání posttraumatickou stresovou poruchou.

PŘÍŠERNÉ VÁNOCE

Nejhorší vzpomínky seniorce zůstaly na Vánoce 2017. „Den před Štědrým dnem jsem věšela záclony, spadla jsem ze židle, zlomila si nohu a zůstala ležet na zemi. Petr přišel, židli rozšlapal a pak mě s ní mlátil po celém těle. Podařilo se mi zavolat vnučku a ta mě odvezla do nemocnice. Asi čtyři dny po návratu z nemocnice mi Petr vyčítal, že nemá připravené jídlo tak, jak byl zvyklý, a za to mě mlátil berlemi do poraněných míst a vyhrožoval, že mě zabije. Nakonec mě vystrčil před dveře a nechal čekat venku na mrazu,“ uvedla při svědecké výpovědi poškozená.

K poslednímu napadení došlo letos 23. dubna, kdy se obžalovaný zlobil, že nefunguje ždímačka. Matka z obavy vyšla před dům, syn ji však dostihl, chytil za krk a mlátil do obličeje pěstí. Zachránila se u mladšího syna, který zavolal policii.

Obžalovaný delší dobu nepracoval, v předchozích zaměstnáních dlouho nevydržel, protože se často opíjel. Nechával se živit a šatit matkou, která pobírá nízký starobní důchod.

„Týrání osob blízkých považuji za zvlášť nebezpečný zločin. Každý rok řeším dva tři případy týrání seniorů, rodinných příslušníků nebo dětí. U případu Petra Smetany je zarážející jeho klid, s jakým před soudem vypovídal, nedal najevo žádnou větší lítost. Už ve vazbě mohl přemýšlet o tom, jak se omluvit poškozené matce. Neučinil nic, ani dopis jí neposlal,“ sdělil soudce Miroslav Kureš, který Petra Smetanu poslal na čtyři roky do věznice s ostrahou. Obžalovaný trest na místě přijal.

Vyjádření obžalovaného, že skutku lituje, že to vícekrát neudělá a že si po odpykání trestu najde práci a byt, bylo jen slabou náplastí na bolest z týrání, které konal řadu let. Stačilo málo a syn mohl na matce vykonat to, co sliboval ve svých posledních výhrůžkách.

Soudce proto upozornil, že v podobných případech je třeba konat a přestat týrání tutlat ze strachu, že rodina bude na veřejnosti zostuzena.