Čtyřiačtyřicetiletá žena nabízela počítačové hry na internetovém inzertním portálu. O zboží byl zájem, ozval se jí kupec. Jenže nepoctivý. „O hry projevila zájem neznámá osoba, která se s prodávající domluvila, že zboží bude odesláno prostřednictvím přepravní společnosti na kterou jí zašle odkaz. Poškozená otevřela odkaz na stránky přepravní společnosti a vyplnila své osobní údaje včetně veškerých údajů k platební kartě. Následně neznámé osobě přeposlala mobilní klíč pro potvrzení přidaného zařízení do mobilního bankovnictví, čímž jí umožnila přístup ke svému bankovnímu účtu," vyjmenovala policejní mluvčí Pavla Kofrová hned několik chyb, které prodávají udělala.

Později žena z Podřipska zjistila, že jí někdo přesunul peníze ze spořícího účtu na běžný, následně bylo zadáno několik plateb. V tu chvíli pochopila, že byla podvedena. „Informovala svou banku a dozvěděla se tam, neznámý podvodník podal žádost o úvěr v blíže nespecifikované výši, který však po zásahu poškozené nebyl naštěstí poskytnut. Ukázalo se, že bez jejího vědomí jí bylo odčerpáno z bankovního účtu více než 170 tisíc korun," pokračovala policejní mluvčí.

Policisté případ vyšetřují, neznámý pachatel se měl dopustit trestného činu podvodu, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. „V případě dopadení a odsouzení hrozí neznámému pachateli až 8letý trest odnětí svobody," uvedla Kofrová.

Ilustrační foto
Zubní pohotovost v Litoměřicích: řada lidí z okolí za ni nově bude muset platit

Litoměřičtí policisté v poslední době evidují stále více a více podobných případů. Jejich počet strmě roste. „Pokud se vás kupující bude snažit přimět k nestandartním postupům, nepřistupujte na platbu. Neplaťte kauce, nedoplatky či přeplatky a především nikam nezadávejte své platební údaje," opakovaně upozorňují policisté.

„Podvodníci nasměrují oběť na předem připravený phishingový web v podobě platební brány. K tomu často zneužívají loga a grafiku různých reálných ověřených doručovacích společností či poskytovatelů služeb. Prodávajícího velmi často zmanipulují tak, že jim poskytne všechny údaje ke své platební kartě včetně PIN kódu. V celém Ústeckém kraji policisté denně evidují případy takového podvodného jednání," dodala policie.

Mohlo by vás zajímat: Tři králové nadchli Litoměřice. Pomohli také sbírce

Zdroj: Deník/Karel Pech