"Neznámý muž navázal vztah prostřednictvím internetové seznamky s devětatřicetiletou ženou z Libochovicka, které sliboval lásku a společný život. Pod smyšlenou legendou, že je americký novinář žijící v Praze, ale v současné době v cizích zemích, jí požádal o zaslání finančních prostředků, které jí údajně vrátí hned po příjezdu do České republiky," popsala případ policejní mluvčí Pavla Kofrová.

"Důvěřivá žena mu požadované finance poslala v několika částkách, celková hodnota zaslaných peněz se vyšplhala na více než 500 tisíc korun," pokračovala mluvčí.

Podvod začala vyšetřovat policie, po neznámém pachateli pátrá. V případě dopadení a odsouzení mu hrozí až pětiletý trest za mřížemi.

Podobných případů přitom v poslední době opět výrazně přibylo, policie varuje opakovaně. "Dobře zvažte, zdali přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu. Dávejte si pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí. Předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje. Protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milá slova, komplimenty, lichotky," varuje policie.

Pachatelé se často schovávají za identitu vzdělaného člověka, například lékaře, vojáka, architekta a podobně. Tvrdí, že jsou vdovci nebo rozvedení a téměř vždy touží po vážném vztahu. "Své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců, po určité době přichází se svými požadavky a to formou finanční pomoci. Například na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání a podobně. Neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu," dodává policie.

Mohlo by vás zajímat: V Litoměřicích na Labi se utrhla loď. Zasekla se pod Tyršovým mostem

V Litoměřicích na Labi se utrhla loď. Zasekla se pod Tyršovým mostem. | Video: Deník/Karel Pech