Policisté tento týden dopadli zloděje, který v polovině ledna kradl na českolipském Městském úřadě. Z jedné z kanceláří si odnesl půl milionu korun, které nechala ležet na stole jedna z úřednic a odešla na oběd.

„Jedná se o 45letého může s trvalým bydlištěm v Litoměřicích. Ten v době, kdy byla úřednice na obědě, vylomil zámek dveří a z kanceláře si odnesl hotovost ve velkých bankovkách,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. K radnici pachatel podle Balákové žádný vztah neměl a 15. ledna budovu navštívil náhodně. „Ten den prošel celou Českou Lípu a tipoval si místa, kde by mohl něco ukrást. Jde totiž o majetkového recidivistu, který už byl za krádeže dvanáctkrát pravomocně odsouzen a nyní je v rámci posledního trestu v podmínce,“ dodala policejní mluvčí.

Kromě krádeže peněz na českolipském městském úřadu má zadržený muž aktuálně na svědomí i krádeže v nemocnici a ve stomatologickém středisku v Litoměřicích s celkovou škodou 17 000 korun.

Českolipští kriminalisté ho zadrželi v úterý v odpoledních hodinách na Děčínsku. Vyšetřovatel jej následně obvinil z e zločinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Zároveň podal státnímu zástupci podnět k jeho vazebnímu stíhání. Okresní soud v České Lípě obviněného poslal do vazby ve čtvrtek. „V této souvislosti mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Z odcizené částky se nám podařilo zajistit 80 000 korun, zbytek peněz už utratil,“ řekla Baláková.

Českolipská radnice začala ihned po krádeži pracovat na lepším zabezpečení pokladny. „Nyní zasedne škodní komise. Ta určí výši škody, kterou budeme po úřednici vymáhat. Zcizená hotovost se vrátí do rozpočtu z rezervy města,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.