V centru pozornosti stál rozporuplný zápis z ošetření cizince vězeňskou lékařkou Dagmar Horčičkovou. „Měl na sobě pár drobných oděrek, které jsme řádně dezinfikovali,“ popsala událost podobně jako v zápisu z kritického dne také před soudem. Vězně ošetřovala 19. února 2018 dvakrát, poprvé kvůli jeho údajnému předchozímu napadení dozorce. Podle jejího zápisu následně vězně jiní dozorci přivedli na ošetřovnu s tím, že zakopl a uhodil se do pout. Nepovím s Hupkou už při zahájení líčení v březnu vypověděli, že vězeň se ve výtahu choval agresivně, museli ho zklidnit a při tom postupovali podle služebních instrukcí včetně použití obušku.

Lékařka nicméně žádné krevní výrony na kůži po užití obušků neregistrovala. „Kdybych je viděla, zapsala bych to,“ ujistila soud. Po incidentu ve věznici sepsali ještě obsáhlejší dokument o provedení služebního zákroku. „Byl použit obušek, fotografie tomu odpovídaly,“ potvrdil zástupce ředitele věznice Roman Bunda. Lékařka dokument podepisovala. Celý ho ale nestudovala. „Když si to prohlížím, jeho stav tomu neodpovídal,“ reagovala na dokument předložený soudem.

Stopy po potyčce nicméně měly být podle Lotyše závažnější, než zhodnotila vězeňská služba. „Měl jsem pocit, že mě zabijí,“ uvedl dříve ve videokonferenci s litoměřickým okresním soudem. Následky prý cítí dodnes. Lékař litoměřické nemocnice, kde si pak vězeň vyžádal vyšetření, konstatoval četné oděrky a podlitiny v obličeji i po celém těle a také bolestivé poranění kolene.

Podle lékařky s ní Bérziňš při ošetření nespolupracoval ani jí nesdělil nic o jiných ranách než těch povrchních. Lotyš ale mluvil jinak. Prý jí řekl, že ho zbili schválně. Požádal, aby to zapsala. „Neudělala to. Jen mě vydezinfikovala a propustila řádně neošetřeného se všemi ranami na samotku,“ řekl dříve muž žádající dozorce i o 550 tisíc za újmu na zdraví i psychice.

Zmocněnec Lotyše Alexej Krenke přišel u středečního soudu i s informací, že proti lékařce, která je nyní ve stavu dlouhodobě nemocných, vede Česká lékařská komora disciplinární řízení. Deník se na věc dotázal Komory. „Stížnost proti paní lékařce řešíme, stále je to v procesu,“ potvrdil její mluvčí Michal Sojka, ale s tím, že nedokáže říct, zda jde o stejnou věc.

Vedení věznice si za dozorci stojí. Zástupce ředitele při řešení jejich zákroku zkoumal, jestli se něco nedělo nestandardně, třeba že by si zvolili trasu mimo kamery. Bunda soud ujistil, že ne. Hupka s Nepovímem podle něj slouží dlouho bez kázeňských prohřešků. Nevzpomněl si, že by předtím řešili stížnosti vězňů na jejich agresivitu.

Také s Bérziňšem přišel zástupce ředitele do kontaktu. „Byl i v liberecké věznici, kde měl napadnout tamního příslušníka, proto byl přeřazen k nám,“ podotkl. Podle Bundy to byla problémová osoba. „Měl několik záznamů od dozorců kvůli chování k jiným vězněným osobám,“ uvedl s tím, že měl neobvyklé požadavky jako pěstovat kytky na cele nebo hrát tam na kytaru.

Hlavní líčení bylo odročeno na říjen za účelem dalšího dokazování, v tom samém měsíci by měly zaznít také závěrečné řeči.