VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Berka se 
vrací na začátek

Olomouc/Ústí nad Labem – V tichu neveřejného jednání několik dní probíral senát Vrchního soudu v Olomouci odvolání odsouzených ve věci severočeských konkurzů, v tzv. kauze soudce Berky.

31.5.2012 1
SDÍLEJ:

Vladislav Větrovec. Foto: Deník/Karel Pech

Nakonec smetl rozsudek Krajského soudu v Táboře se stolu.

Do Tábora k novému projednání se kauza vrací devět let po zahájení vyšetřování, šest let a devět měsíců od zahájení soudního procesu a dva roky po vynesení rozsudku. Průtahy spojené s rozsudkem jsou v historii porevolučního soudnictví naprosto nebývalé.

Kateřina Mayerová Bitterová, advokátka jednoho z nepravomocně odsouzených Lubora Kindla, potvrdila, že informaci o rozhodnutí ve věci zjistila z informačního serveru soudu.

Pro většinu účastníků procesu to byla zcela nová informace, jako např. pro Jiřího Berku a Vladislava Větrovce a jejich obhájce. Všichni předpokládají, stejně jako advokátka Mayerová Bitterová, že jedním z důvodů vrácení trestní věci zpět k prvostupňovému Krajskému soudu v Táboře, je nepřiměřeně dlouhá doba mezi závěrečnými řečmi advokátů a vynesením rozsudku – téměř rok.

Advokáti nedostali prostor před vynesením rozsudku k doplnění dokazování před soudem.

Tzv. kauza ústeckého soudce Berky a dalších spoluobviněných byla od dubna 2003 doslova hitem televizních novin.

Mělo jít o super proces, o rozkrytí organizované zločinecké skupiny 12 osob, která přivedla do konkurzu na severu Čech řadu firem.

Deseti firmám, které měl soudce Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslat do konkurzu, podle obžaloby způsobili škodu 264 milionů a dalších 202 milionů korun se z firem pokusili odčerpat. Odsouzení podle soudu neoprávněně odčerpávali peníze z konkurzní podstaty firem v konkurzu.

Neveřejné jednání olomouckého vrchního soudu potvrdil mluvčí soudu Petr Angyalossy.

„Jednání trvalo několik dní a bylo ukončeno 15. května, kdy byla věc vrácena zpět k novému projednání ke Krajskému soudu v Táboře.
Písemné vyhotovení rozhodnutí vrchního soudu bude zasláno soudu v Táboře asi do měsíce. Půjde o několik desítek stran textu," uvedl mluvčí.

Na dotaz Deníku, zda je kauza vrácena zpět k novému projednávání pro závažná procesní a důkazní pochybení, se Angyalossy nevyjádřil.
„Jednání bylo neveřejné, nelze proto před doručením usnesení vrchního soudu poskytovat další informace k případu," uvedl mluvčí k odvolání v kauze Berka. A dodal, že od vrchního soudu poputuje do Tábora zpět 20 000 stran spisu a na 170 000 stran přílohových spisů. 


Nikdo netuší, jak tento příběh nakonec skončí

Ústí nad Labem – Kauza údajně zmanipulovaných konkurzů na severu Čech byla před soudem  projednávána v Táboře, protože jeden z obžalovaných, Jiří Berka, byl soudcem ústeckého krajského soudu. Proto musel být proces veden u jiného krajského soudu.

Policie začala prověřovat soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiřího Berku, zda se nedopustil trestného činu, když poslal 31. března na základě padělaných listin Union banku do konkursu. Prezident Václav Klaus vyhověl žádosti Vrchního státního zastupitelství v Praze a dal souhlas k zahájení Berkova trestního stíhání. V noci na 15. dubna 2003 policie soudce zadržela. Tím začala takzvaná kauza Berka.

Vyšetřování údajné machinace, do které měl být angažován soudce Berka, bylo podle některých právníků krokem do slepé uličky, protože problémy kolem Union banky byly spojeny s jinými lidmi, jak se nakonec ukázalo.

Bankovní otazník
Vše začalo 31. března 2003, kdy soudce Berka prohlásil konkurz na Českou revitalizační, což  znamenalo bankrot Union banky, protože šlo o tentýž subjekt. Banka změnila i sídlo z Ostravy do Mostu. Ale již 4. dubna 2003 soudce konkurz zrušil. Uvedl, že nevěděl, že rozhodl na základě padělaného notářského zápisu o mimořádné valné hromadě Union banky.  Thonat, který byl dosazen tehdy do Union banky jako konkurzní správce, uvedl pro Deník, že po zrušení konkurzu soudcem Berkou využil management situace a Union banka dostala příkaz k převodu zhruba 250 milionů Kč offshorové společnosti Davantree Trust se sídlem Kajmanské ostrovy. Toto se stalo bez vědomí představenstva společnosti a bez vědomí ČNB dne 5. 4. a 6.4. 2003.

Vyšetřování soudce Berky a několika dalších lidí, což byl základ dnes již bezmála desetileté kauzy, tím vlastně zastínilo fakt, že teprve potom, došlo k úspěšnému zmizení mnoha milionů z banky.

Banka v konkurzu nakonec skončila. Již 30. dubna 2003 Česká národní banka (ČNB) definitivně odebrala Union Bance licenci a 9. května 2003 Krajský soud v Ostravě poslal na návrh ČNB Union banku do likvidace.

Státní zástupce Dolejší prohlašoval, že Berkovým konkurzem mohla být banka poškozena na dobrém jménu a vzniknout jí škoda cca 500 milionů. Přitom banka již měla asi 8 týdnů uzavřeny pobočky a tudíž z ostudy kabát.

Show vyšuměla
Soudce Berka se v roce 2003 stal známou postavou televizních novin. Jaroslav Dolejší, šéf odboru pro nejzávažnější hospodářskou kriminalitu pražského vrchního zastupitelství, mluvil o rozkrývání severočeského konkurzního gangu kolem Berky. Jenže Dolejší z počáteční slávy nic nemá. Nakonec musel odejít z funkce šéfa odboru, v kuloárech se hovoří o doslova zpackaném vyšetřování v tzv. kauze Berka. Jde o první případ, kdy byl v souvislosti s majetkovou trestnou činností využit paragraf o zločinném spolčení a poprvé v něm figuruje soudce.

Jenže podle řady právníků nebyly předloženy důkazy o zločinném spolčení soudce, ani Vladislava Větrovce a dalších obžalovaných. Mezi některými obžalovanými není vyloučeno účelové jednání v rámci spekulací (nemusejí být trestné) nebo trestných činů – podvodů, ale vždy v rámci jednotlivých případů. Tedy bez známek zločinného spolčení. Odposlechy také nepřinesly nic zásadního. Větrovec zdůrazňuje, že odposlechy před táborským soudem dopadly vlastně v jeho prospěch: „Ve stovkách hodin odposlechů nebylo nic, co by potvrzovalo, že jsem se s někým v něčem spolčil. Naopak, když nějaký svědek tvrdil, že jsem kul pikle na místě A, z odposlechů bylo zcela evidentní, že jsem právě mluvil do mobilu někde úplně jinde. Z toho bylo zřejmé, že svědek lže," dodal Větrovec.

Některá svědectví a posudky měly velmi problematickou úroveň, na což upozornil i předseda trestního senátu Jiří Bernát. Někteří svědci byli nepoužitelní, jako třeba konkurzní správkyně Strmisková z brněnské Zbrojovky, velká kritička „Berkova gangu".

„Odbornice" kritizující Kindlovu konkursní správu brněnské zbrojovky vystupovala jako JUDr. Ing. Ilona Strmisková, CSc. Ve skutečnosti žádné školy a tituly neměla, a rozpoutala tím nemalý skandál a musela jako konkurzní správkyně ve zbrojovce skončit. U Krajského soudu Brno byla Strmisková vyškrtnuta ze seznamu konkurzních správců a odsouzena za podvod. Spis k jejímu případu měl přes 6000 stran. Přitom vyšetřovatelé v kauze Berka věřili, že jim pomůže usvědčit obviněné.

Svědek Radek Deutsch, který byl odsouzen dvěma rozsudky ústeckého krajského soudu za milionové podvody, zase tvrdil, že viděl několik obžalovaných při mafiánské schůzce v ústeckém hotelu Vladimir. Ohromná kauza nakonec nepřinesla v soudní síni žádná senzační odhalení.

Pohledávky
Skupina kolem obžalovaných podle žalobců postupovala tak, že skoupila pohledávky podniků na hranici bankrotu, pak firmy poslala do konkurzu a majetek pod cenou rozprodávala. Děčínský advokát Narcis Tomášek, který není obhájcem žádného z odsouzených, a není do procesu nijak zapojen, komentoval v Deníku v dubnu 2010 situaci kolem rozsudku takto:

„Problém je v tom, že samotné skoupení pohledávek nazývané obecně – nepřátelské převzetí firmy –  je běžnou praxí. Dalším problémem je, že konkurzy dále probíhaly bez ohledu na soudní líčení v kauze Berka, a prodej majetku pod cenou je též problémem věřitelského výboru. Ten je zvolen proto, aby dohlížel na činnost konkurzního správce. S tím vším by se měl vyrovnat každý soud, jak tomu bude v této kauze."

Proto vrácení procesu zpět k projednání k táborskému soudu nebylo pro řadu lidí velkým překvapením.


Vina a trest s odstupem dvou let od vynesení táborského rozsudku

Severní Čechy – Co se povídá mezi právníky pohybujícími se kolem případu tzv. severočeských konkurzů? Podívejme se na jejich tresty.

Odmítají vinu
Byli odsouzeni na devět let vězení: Soudce Jiří Berka, konkurzní správce Daniel Thonat, bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně a podnikatel Vladislav Větrovec.

Podle původního rozsudku, který smetl odvolací vrchní soud ze stolu, byla těmto třem prokázána účast na zločinném spolčení, ve kterém společně způsobili škodu velkého rozsahu. Nebylo však podle obhájců definováno jak zcela konkrétně škodu způsobili. Škodu lze definovat jenom v několika případech u Thonata. Proto Berka a Větrovec žádají zproštění obžaloby.

Zástupci konkurzního správce Petru Tuhému dal soud osm let vězení, soudnímu znalci Martinovi Jurenkovi sedm let a osm měsíců. Odsouzení tvrdí, že se nedopustili vědomého protiprávního jednání.

Miroslava a Karel Melicharovi dostali za legalizace výnosů z trestné činnosti po osmi letech vězení.

Zaměstnanec zpeněžování konkurzní podstaty Libor Kindl dostal 6,5 roku.

Ve skutečnosti pracoval v podřízených funkcích, pokud působil jako konkurzní správce v brněnské Zbrojovce, není zdokumentováno, že by zavinil poškození společnosti, jež byla v konkurzu. Takže není Kindla za co odsoudit, nic nespáchal.

Správkyně konkurzní podstaty Marta Čiháková byla uznána vinnou, ale nebyl jí udělen trest. Čiháková podle soudu přenechávala řízení společností v konkurzu na Thonatovi a Tuhém. Nekontrolovala je, což byla podle soudu vědomá nedbalost. Jinak řečeno: Důvěřovala Thonatovi, kterého znala již odmalička. Rozhodnutí soudu bylo skutečně rozumné.

Soudní znalec Pavel Hlavatý a úředník Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Vladimír Šiša byli zproštěni obžaloby, protože jejich obžaloba byla nepodložená.

Jan Harangozzo byl také zproštěn obžaloby, nikoho neuplácel. Ale podle některých informačních zdrojů mohl mít nějaký vliv v pozadí některých případů. Takže, je Harangozzo, ač oficiálně nevinen, ještě ve hře?

Otazníky zůstávají
Ve hře je kromě toho ještě jedna souvislost: Když 25. ledna 2005 televize Nova uvedla, že řadu nevěstinců v Rozvadově údajně vlastní skupina kolem ústeckého soudce Berky, šlo o omyl.

Podniky ve skutečnosti mají s kauzou Berka spojitost jenom v tom, že kolem nich jako právník figurovala postava Daniela Thonata, který byl vyšetřován a souzen kvůli podezřelým konkurzům.

Fakticky ale v rozvadovských objektech se angažoval podnikatel Igor Brdlík.

Panují dohady, že vyšetřování zaměřené na Berku a Větrovce bylo slepou uličkou, měly být detailněji sledovány okolnosti kolem krachu Union banky, a v souvislosti s konkurzy některých firem se měla policie více zaměřit na osoby kolem podnikatele Brdlíka. Jakou roli v tom mohl hrát Harangozzo?
Uvidíme, zda z nějaké skříně vypadne zajímavý kostlivec.

Autor: Redakce, František Roček

31.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenéři Stadionu Litoměřice při utkání.

Hattrick Kusého popravil Trhače

Gastrofest v Litoměřicích
32

OBRAZEM: Kulináři všech zemí se předvádějí na Zahradě Čech

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Pecky do uší, a jedeme. Okres křižují svozové autobusy

Litoměřicko - Zaměstnavatelé lákají lidi všelijak. Někteří si je dovezou na místo sami.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte druhé říjnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do ppátku 27. října do 12 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení