Pro jedny nebezpečný muž a psychopat, pro druhé člověk se smutným osudem, který by ale nikomu neublížil.  To je sedmačtyřicetiletý Jindřich Jetmar z Děčínska, jenž si vysloužil neoficiální přezdívku Rambo. Sever Čech si každopádně může oddechnout, Jetmar odtud v úterý odjel poté, co ho soud poslal do detenčního ústavu v Brně na léčení.

Veřejnost se o něm dozvěděla poté, co ho začali policisté hledat v lesích na Děčínsku, kde se skrýval. Místní lidé měli strach; po strážcích Národního parku České Švýcarsko měl totiž údajně střílet. Policie, která po něm několik týdnů marně pátrala, ho označila za nebezpečného.

„Žádáme občany, aby byli velmi obezřetní a v žádném případě se hledaného nepokoušeli zastavit," uvedla tehdy policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Nebylo třeba, Jetmara nakonec dopadli sami policisté, a to v chatě v Janově. Muž,  podezřelý z přípravy vraždy, skončil v léčebně v Horních Beřkovicích na Litoměřicku.

Odtud se mu ale také podařilo utéct. Jeho „výlet" naštěstí trval jen několik hodin. Poté ho policisté znovu dopadli.

Toto úterý ho ústecký soud poslal na léčbu do Brna, do detenčního ústavu.

Otázka, o kterou se lidé přou zní, zda je, či není Jetmar nebezpečný. Podle soudu – a podle odborníků – zní odpověď ano.

„Nebezpečný svému okolí je, a to svou možnou potenciální agresí. V rámci své nemoci má totiž podstatně snížené ovládací a rozpoznávací schopnosti," řekl náměstek psychiatrické léčebny Horní Beřkovice  Robert Kučera.