Kriminalisté objasnili přes 66 % trestných činů a dosáhli v rámci ČR vysoké objasněnosti.

Vyšetřovali téměř dva tisíce pachatelů (1967), z toho 689 recidivistů. Tři pachatelé byli mladší patnácti let a pětice byla mladistvá. Z odhalených pachatelů bylo 684 žen.

Jisté je, že mládež a recidivisté spáchali drobnější útoky hospodářského charakteru. Největší škody páchají dobře oblečení lidé v oblecích, studovaní, s dobrým vychováním. Ale také s miliony i desítkami milionů korun v neviditelných podvodnických kapsách.

Machinace za 103 milionů

Kriminalisté informovali o tom, že po několika letech uzavřeli vyšetřování složitého případů machinací na Teplicku. Tři lidé měli ošidit dodavatele materiálu a prací při výstavbě bytového centra.

Podle kriminalisty Radima Vojáčka základní trik spočíval v započítávání smluvních pokut mezi objednatelem a firmou (spřízněným subjektem), která zajišťovala práce a koordinovala dodávku subdodavatelů.

Jisté je, že státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem již podal obžalobu na pana Aleše z Teplic, pana Petra z Jindřichova Hradce a dalšího pana Petra, tentokrát z Duchcova.

Měli hrát klíčovou úlohu ve třech různých firmách s názvem, v němž je slovo Betonstav.

Společným jmenovatelem byla údajně realizace díla „novostavba bytového komplexu Karlovy Vary včetně venkovních objektů" za zhruba 350 milionů korun.

Podle dostupných informací byly smlouvy o práci zatíženy dodatkem o smluvní pokutě, která byla navýšena z částky 10 000 Kč za každý den prodlení ve vztahu k smluvně určenému termínu dokončení a předání díla do 30.11.2009 na částku ve výši 250 000 Kč za den prodlení.

Vzhledem k uplatněným (falešným) smluvním pokutám subdodavatelům novostavby bytového komplexu v Karlových Varech neproplatili peníze, které (kvůli pokutám) neměli 103 120 000 Kč.

Tři stovky dodavatelů nedostaly zaplaceno za své služby od desítek tisíc až přes milion korun.

Podle obžaloby tři obvinění jednali ve shodě, získali pro jednu společnost neoprávněný prospěch z neoprávněně navýšené smluvní pokuty.

Dva z obžalovaných ještě nebyli trestáni, ale třetí již měl čtyřikrát problémy s se soudy. Odsouzený pan inženýr měl být nedávno dvakrát odsouzen teplickým okresním soudem. V roce 2014. Mj. má mít zakázán výkonu funkce člena statutárního orgánu a prokury v obchodních společnostech a družstvech.

Jednoduchý trik

Tím, že společnost provádějící stavební práce údajně nedodržovala smluvní podmínky, vystavovala se cíleně sjednaným smluvním pokutám.

Proto ten, kdo si objednal stavbu, zaplatil subdodavatelům nakonec díky smluvním pokutám o 103 milionů méně. Firma zajišťující stavbu nakonec skončila v insolvenci. Nemohla kvůli smluvním pokutám zaplatit dodavatelům materiálu a práce.

K nepravostem docházelo v letech 2008 až 2010. Hospodářská kriminálka vyhodnotila podnikatelské podvodné řádění jako „manipulaci se smluvní dokumentací a předávanými stavebními doklady". „Potom neoprávněně uplatňovali smluvní pokuty a započetli je do vzájemných pohledávek," uvedl k případu Vojáček.

V prosinci 2015 bylo vyšetřování uzavřeno. Státní zastupitelství se závěry hospodářské kriminálky souhlasilo, a žaloba vůči podvodníkům byla poslána k soudu. Pokud se u soudu prokáže vina, podnikatelé si mohou jít odpočinout do vězení 5 až 10 let.

V tomto případě se ale nepodařilo zajistit žádný majetek, protože veškeré finanční manipulace byly prováděny v rámci firemních administrativních úkonů.

Zabavili miliony

Přesto policisté loni v jiných případech v rámci trestních řízení zabavili peníze a majetek za 131 milionů korun.

Podle kriminalisty Zbyňka Špičky se na této částce významně podílí zabavení nemovitosti za 52 milionů korun. O jaký objekt šlo, ale kriminalisté neupřesnili, protože „případ je ještě ve fázi šetření. Nemůžeme proto říct nic bližšího. Jisté je, že ze 131 milionů představuje hodnota nemovitostí celkem 65,7 milionu," uvedl Špička.

V Ústeckém kraji vznikla pro zajišťování majetku už v roce 2011 zvláštní pracovní skupina. Jsou v ní čtyři kriminalisté z krajského policejního ředitelství a osm z oddělení hospodářské kriminality jednotlivých okresů, z toho v děčínském okresu fungují dva, protože jde o velmi rozlehlý okres.

„Daří se nám zabavovat majetek i v drogových kauzách. Pokud jde o drogy, u těchto případů je to velmi komplikované. Nicméně, i tady se nám podařilo zajistit nemovitosti v hodnotě 5,8 milionu korun. Problém je téměř vždy v tom, že je například u pěstíren nemovitost vedená na třetí osobu. Ale zde můžeme alespoň zjistit, zda finanční částka za pronájem objektu je řádně zdaněna," dodal Špička.

Padělatel a exekuce

Vyrábět falešné peníze sice přinese padělateli nějaký zisk, ale někdy to nemusí stačit. Potom spadne padělatel do exekuce. Pokud ještě k tomu je padělatel hloupý, jeho padělatelskou dílnu objeví exekutor, a samozřejmě vyšetřuje jeho nelegální uměleckou činnost hospodářská kriminálka. Tak lze shrnout příběh jednoho padělatele, údajně z Jirkova.

Policie výskyt padělků na území České republiky vyšetřovala od roku 2006, ale na pachatele přivedla kriminalisty náhoda, řekl kriminalista Vojáček.

Část bankovek byla prý odhalena při zabavení jednoho objektu v únoru 2015. Předtištěné archy objevil loni náhodou exekutor. O tři dny později bylo zahájeno vůči výrobci peněz trestní stíhání. Hrozí mu vězení od 3 do 8 let.

„Obviněný muž dával potají bankovky i rodinným příslušníkům, kteří netušili, že jde o padělky. Zajistili jsme v celé republice 166 padělaných bankovek, z toho 67 stokorun a 99 tisícikorun. Nevylučujeme, že se jich do oběhu dostalo víc. Nepřiznal se, kolik jich vyrobil," dodal Vojáček.

Padělané bankovky se podle Vojáčka objevovaly v oběhu především mezi lety 2006 a 2011. Padělatel vyráběl peníze na multifunkční tiskárně, k tomu přidal rukodělnou práci, vytvářel vlastně jedinečné „originály", protože byly ručně barvami retušovány, zlatěnkou byly dodělávány i s pomocí bezbarvého laku, aby vypadaly jako pravé.

Pikantní je, že muž obviněný z padělání bankovek se bránil tím, že prý šlo peníze, které si vytiskl do hry Dostihy a sázky.