Kromě toho 10 až 15 tisíc, většinou mladých lidí, užívá drogy takzvaně víkendově. Orientují se především na marihuanu. Ve srovnání s rokem 2000 je drogová situace o něco lepší. Ale časovanou bombou se stává na první pohled méně nebezpečná marihuana.

Podle protidrogového týmu ústecké policie v rámci kraje mají největší problémy s drogami již tradičně kolegové v Teplicích. V podstatě stejná situace jako v Ústí je na Mostecku a Chomutovsku.

Heroin mínus
Na Ústecku klesá zájem o heroin a pervitin. Ubylo drogově závislých, kteří potřebují denně více než jeden gram heroinu, snižuje se počet uživatelů pervitinu a denní dávky, které potřebují.

„Naučili se s tím žít, snížení poptávky může znamenat, že se někteří naučili užívat denně pervitin jenom za sto až dvě stě korun. Většina vyrobeného pervitinu jde na vývoz, většinou do Německa,“ uvedl jeden z policejních důstojníků, který má na starosti boj s drogami na Ústecku.

Někteří narkomané přešli na náhražku drog, sice návykový, ale méně nebezpečný Subutex. Ten se stal populární v Čechách již v letech 2002 a 2003 a začal vytlačovat heroin. Naproti tomu se zvýšila konzumace marihuany. Projevilo se to i na poklesu vařičů pervitinu na Ústecku. Vzrůstá naopak počet pěstíren marihuany.

Domácí marihuanoví zahradníci protidrogové specialisty netrápí. Pěstovaná marihuana dosahuje pouze několik procent účinné látky THC v rostlině.
Nejnebezpečnější jsou dobře organizované velkopěstírny. V rostlinách pěstovaných doslova průmyslově obsah THC dosahuje a dokonce i přesahuje 20 % v rostlině. V tomto případě jde již o drogu stejně devastující jako heroin nebo pervitin.

„Praxe ukazuje, že rozdělení drog na lehké a tvrdé je nebezpečné. Znamená vlastně podporu drogové scény. Podle zkušeností našich specialistů je naše republika využívána jako pěstírna marihuany, protože soudy jsou vůči pěstování marihuany značně benevolentní,“ uvedla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Velkozahradníci pěstující potají marihuanu hydroponním způsobem ve velkém získávají potřebnou techniku a hnojivo většinou z Holandska. Tamní Vietnamci dodají techniku a čeští Vietnamci a jejich čeští pomocníci se postarají o pěstování drogového konopí. Výsledná marihuana končí opět na trhu v Holandsku a v Německu.

Vybavení jedné velké pěstírny technikou stojí necelý milion korun. Stejnou částku utrží pěstitel za první sklizeň a další dvě tři sklizně do konce roku již představují čistý zisk. Výroba marihuany je proto velmi lukrativní.

Přitom vždy dochází k utajenému napojení na elektrickou síť. Zahradník k růstu marihuany spotřebuje měsíčně elektřinu řádově za sto tisíc korun i více.
Sedm velkých pěstíren zlikvidovali v ústeckém okresu policisté během roku 2008 a letos odhalili již první pěstírnu na Ústecku se Stadicích.

Například loni v Lipové představovala pěstírna několik místností plných marihuanové džungle. Dva Vietnamci si poseděli nějaký čas ve vazbě, protože zpočátku odmítl vypovídat.

Naopak dva muži zadržení letos ve Stadicích do vazby nešli, protože se přiznali a nebyl proto důvod je ponechávat ve vazbě, dokud nebude vůči nim shromážděn dostatek důkazů.

Pěstírna ve městě
Nejzajímavější pěstírnou byla velkovýroba marihuany objevená v budově v ulici Elišky Krásnohorské. Ve třech patrech místnosti místo kanceláří obsahovaly hydroponní zahradnictví. Policisté sklidili 35 kilogramů marihuany a vyslechli 12 cizinců z Vietnamu, Bulharska, Ukrajiny či Dagestánu.
Jeden podezřelý k výslechu dokonce přiletěl letecky i z Ukrajiny. Vyšetřování tohoto složitého případu stále pokračuje.

„Ačkoliv poslední dobou jsou zjišťovány pěstírny marihuany v režii Vietnamců, v Trmicích, kde jsme také loni objevili pěstírnu, šlo o české občany,“ uvedla Hyšplerová.

Asi dvacet kilogramů marihuany sklidili policisté letos v druhé polovině února ve Stadicích. Zdejší pěstírna je příkladem česko – vietnamské spiklenecké kooperace.

K hydroponnímu pěstování se přiznal majitel objektu a jeden jeho kamarád. Do akce jsou zapojeni samozřejmě i Vietnamci. Policie proto nevylučuje, že v případu budou obviněny ještě další osoby.