Hausenblas má také zaplatit odškodné 100.000 korun a náklady řízení, rozhodl v pondělí 13. března ústecký okresní soud. Rozhodnutí soudu potvrdili oba aktéři sporu. Rozsudek není pravomocný, Hausenblas uvedl, že se odvolá.

Soud v civilním řízení vyhověl Matějkovým požadavkům. "Soud vystavil stopku lhaní a urážení. Tak to v normální společnosti být nemůže," řekl Matějka.

Hausenblas se o Matějkovi vyjadřoval v rozhovoru pro server Neovlivni.cz v roce 2014, asi šest týdnů poté, co v krajském městě padla koalice ANO a PRO!Ústí. Jednatele společnosti CS-Beton označil za novodobého mafiána a použil i další vyjádření.

Psali jsme také zde: Soud řeší spor podnikatele Josefa Matějky a zastupitele Martina Hausenblase

"Je to průvodní rys lidí, kteří zbohatli způsobem jako Matějka. Na počátku stálo tunelování Prefy a pak jeho bezohledný podnikatelský styl, nedívat se nalevo napravo, tahat za nitky a všechno válcovat," řekl Hausenblas v rozhovoru.

Společnost Prefa prošla na začátku 90. let privatizací. Později změnila název a po několika letech skončila v úpadku. V té době už Matějka dle veřejně dostupných informací ve firmě nepůsobil. Za pád společnosti nikdy nebyl nikdo obviněn ani odsouzen.

Hausenblas ČTK řekl, že se proti rozsudku odvolá, blíže ho komentovat nechtěl. Jeho advokát Václav Láska ČTK řekl, že ho rozhodnutí ústeckého soudu zaskočilo.

Nepřehlédněte: Únosce dětí z Litoměřicka byl obžalován, hrozí mu až 12 let

"Paní soudkyně si dnes rozsudek neodůvodnila, nedokážu si představit, že by písemné odůvodnění podala tak, že by nás přesvědčila, že se odvolávat nemáme," doplnil Láska. V případě odvolání se případem bude zabývat ústecký krajský soud.

Matějka se po volbách v roce 2014 stal zastupitelem města. V roce 2015 se na několik týdnů stal předsedou oblastní organizace ANO. Obou funkcí se vzdal v červnu 2015. Následně se ve městě rozpadla koalice ANO a PRO!Ústí. Vedení ANO pak celou místní buňku zrušilo.