Tahanice pokračuje. Krajský soud v Ústí nad Labem ve středu dopoledne pokračoval v řešení neshod spolumajitele Podřipské nemocnice Jakuba Zavorala s jejím ředitelem Tomášem Krajníkem.

Zavoralovi se už déle nelíbí, že nemůže mluvit do rozhodování o špitálu, přestože ho způlky vlastní. Soudu se to také nezdálo. Sice zatím nerozhodl, ale stanovil předběžné opatření. Podle něj neměl za nemocnici do rozhodnutí její ředitel jednat. Nedávno Zavoral soud upozornil, že ho neuposlechl, a soud na špitál uvalil nucenou správu.

Zavoral žaluje Krajníka proto, že o nemocnici neměl pečovat jako řádný hospodář a měl jí způsobit škodu. Rekonstrukci gynekologicko-porodnického oddělení měl bez Zavoralova souhlasu, dokonce i přes jeho výhrady ředitel zadat bez výběrového řízení firmě svého švagra Miroslava Kotrby s názvem Juko za přemrštěnou cenu. „Dále bez souhlasu valné hromady vyplácel odměny osobám blízkým a odpíral mému klientovi informace,“ uvedl Zavoralův obhájce Emil Doležel.

Podle Krajníkova advokáta Jana Špačka však byly všechny body žaloby pokračováním zavedené praxe, s níž Zavoral nikdy předtím neměl problém. „Zavoral už dřív Juku zadal rekonstrukci lékárny v nemocnici,“ připomněl Špaček. S výhradami prý přišel až poté, co se druhý spolumajitel špitálu Josef Krajník „zabejčil“ vůči Zavoralovu záměru prodat podíl společnosti Penta Hospitals (PH). Žaloba je tedy podle obhajoby účelová.

K soudu byl přizván i zástupce nuceného správce, respektive hmotněprávního opatrovníka. Administrace insolvencí City Tower (AICT) v nemocnici úřaduje od června. „Smlouvu o dílo na rekonstrukci také prověřujeme,“ potvrdil soudu Oldřich Řeháček s tím, že se ale společnost soustředí hlavně na udržení nemocnice v běžném chodu. Ten podle Řeháčka probíhá bez problémů za výrazného přispění T. Krajníka.

AICT chce nyní kvůli zjištění případné škody vzniklé nemocnici při zadání zakázky Juku nechat vypracovat znalecký posudek. „Znalce z oboru ekonomiky máme vytipovaného, chceme ale jeho jméno konzultovat s oběma společníky,“ uvedl Řeháček. Posudek by podle něj mohl být do měsíce hotový, ale záleží na penězích, které do toho budou společníci ochotni investovat.

Ve středu odpoledne pokračovalo jednání detailním dokazováním. Soud jen tak neskončí. „Očekávám další dvě jednání,“ odhadl termín vynesení usnesení soudce Jiří Fellner.

Boj o nemocnici probíhá ještě na jiné frontě než v soudní síni. Zaměstnanci nemocnice, respektive její stávkový výbor, se za zachování současného vedení, proti uvalení nucené správy i proti případnému převzetí špitálu společností Penta Hospitals (PH) vyjadřují na facebookové stránce nazvané Boj za záchranu roudnické nemocnice podruhé.

Naposledy informovali o dopise adresovaném pražské vrchní žalobkyni Lence Bradáčové. Stávkový výbor ji prosí o dohled nad průběhem jednání na krajském soudu. Státní zástupkyně na něj zatím nereagovala. „Dopis byl zaslán jako oficiální podání úřadu a bude o něm jako v jiných případech rozhodnuto dle zákona,“ řekla Deníku.

V souvislosti s tímto dopisem zmínili zaměstnanci špitálu i jméno inženýra Luboše Matka, kterého v příspěvku označují jako „zástupce finanční skupiny Penta pro roudnickou nemocnici“. Následovaly rozhořčené reakce, protože Matek nemá na Roudnicku kvůli jiným soudně řešeným kauzám nejlepší pověst.

Jak a proč se jeho jméno právě s touto úlohou na Facebooku objevilo, není jasné. „S tímto pánem jsme nikdy nespolupracovali,“ uvedla mluvčí společnosti PH Lenka Holá. Znám není ani zástupci hmotněprávního opatrovníka, kterého stanovil soud. „Toto jméno mi nic neříká,“ reagoval Oldřich Řeháček.

Jediný, s kým Matek dříve spolupracoval jako poradce v ekonomických záležitostech týkajících se roudnické nemocnice, byl Zavoral. „Spolupráci s ním jsem ale ukončil před více než rokem,“ upřesnil Zavoral.