Porušení povinností při správě cizího majetku a maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti se Horníček podle soudu skutečně dopustil a skutkovou podstatu přečinů, ze kterých byl obžalován, tak formálně naplnil. Podle soudkyně Jany Satrapové Horníčkovo jednání přesto nebylo trestným činem.

„Nedosáhlo míry společenské nebezpečnosti požadované trestním zákonem a nevykazovalo kriminální rysy," uvedla při čtení rozsudku Satrapová. Trestní postih by podle ní byl navíc v rozporu se zásadou zdrženlivého uplatňování trestního práva, podle které má soud trest ukládat jen v nezbytném případě.

Soudkyně v odůvodnění rozsudku přihlédla také k tomu, že exstarosta Terezína dosud žádný problém se zákonem neměl. Jednání v souvislosti s čerpáním dotace v roce 2005 podle ní Horníček nezvládl také proto, že se jednalo o 1. programové období čerpání prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie a nejen jemu tak chyběly zkušenosti a potřebná praxe.

Škoda podle Satrapové nevznikla ani státu, neboť neproplacená dotace zůstala ve fondu pro další výzvy. Česká republika peníze tedy nemusela vracet.
Částku ve výši přes 940 tisíc korun zahrnující úrok z úvěru a další náklady, které po Horníčkovi požaduje Terezín, mají právní zástupci města podle soudu vymáhat v občanskoprávním řízení.

Právní zástupce Terezína i státní zástupkyně si ponechali lhůtu pro případné odvolání. Okresní soud v Litoměřicích přitom Horníčkův případ projednával již podruhé a podruhé jej zprostil obžaloby. Poprvé v prosinci roku 2010. Po odvolání státního zástupce ale krajský soud tehdejší rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání soudu první instance. Ani Horníček sám proto případ ještě nepovažuje za uzavřený.

„Za pondělní rozsudek jsem rád. Je ale možné, že je případ jen v poločase. Státní zástupce se může znovu odvolat. Už šest let se tím trápím, podruhé za sebou jsem zproštěn nařčení, která jsou proti mně vedena. Nějaká radost je, ale myslím, že ještě není konec," nechal se slyšet bývalý starosta pevnostního města na Ohři.

Svou vinu od počátku odmítá. „Udělali jsme výběrové řízení, ve kterém jsme vysoutěžili cenu 13,5 milionu korun. Zastupitelé následně rozhodli, že je to částka nepřijatelná a že si úvěr vezmeme jen na devět. Smlouvu s firmou jsem tedy musel zrušit, protože bychom jí nemohli za práci zaplatit," brání se Horníček.

Právě kvůli chybám ve výběrovém řízení pak Terezín dotaci nezískal. „Je to nepříjemný signál, aby lidé do politiky šli a pro obec vůbec něco dělali," dodal Horníček.