Dlouhých 13 měsíců se táhlo líčení s Lubošem Matkem. Ve středu 29. května okresní soud v případu vynesl verdikt: vinen.

Bývalý starosta Hrobců se dopustil zločinů zkrácení daně a zmanipulování veřejné zakázky na položení sítí a komunikací v rozvojové lokalitě Pod Skalou. Dostal 30 měsíců s podmíněným odkladem na čtyři roky. Dále musí zaplatit čtvrt milionu korun a pět let nesmí působit v samosprávách ve funkcích, kde se rozhoduje o veřejných zakázkách.

Kamenem úrazu pro Matka bylo, že seděl na dvou židlích. Jako starosta v roce 2011 protlačil v tendru na zakázku skoro za 20 milionů vlastní společnost Trenameda. A to přesto, že nesplňovala podmínky vypsané zakázky a byla prázdnou schránkou. Obec ji posléze na Matkův popud koupila a zakázku zadala Eurovii.

Profit obce nehraje roli

Řada svědků u soudu podpořila jádro Matkovy obhajoby. „Obci nevznikla škoda, ale mé kroky jí přinesly nemalý majetek a do budoucna jí budou přinášet další užitek,“ zopakoval i ve středu u soudu exstarosta. Otázka, zda obec profitovala, nebo ne, byla ale pro žalobkyni Petru Vorlíkovou irelevantní. Příliš nevěřila svědkům z řad zástupců společnosti, která předtím koupila pozemky od obce pod cenou, ani té, která veřejnou zakázku administrovala, ani likvidátorce. Připomněla, že Matek měl se všemi dříve podnikatelské vazby. Jako účelové označila i výpovědi zástupců dalších firem, které do výběrového řízení šly.

„Celá řada přímých i nepřímých důkazů dává dohromady logickou soustavu. Nepřímé důkazy se vzájemně doplňují, prokazatelné skutky jsou v příčinném vztahu,“ uvedla žalobkyně s tím, že okolnosti dokazují vinu Matka a zároveň vylučují vinu někoho jiného.

Matek se totiž snažil vyvinit, prstem přitom ukázal na účetní a zastupitele. „Příjem obálek nebyl v mé kompetenci, nemůžu za to nést odpovědnost. Orgány obce výsledky výběrového řízení odsouhlasily,“ poukázal exstarosta. Rozhodnutí soudu je pro něj prý jasným vzkazem o dalším možném angažmá ve věcech veřejných.

Takové myšlenky mu ale sám soud na příštích pět let zatrhnul. Jde o součást trestu i za to, že se Matek svým jednáním vědomě dopustil zkrácení daně ve výši kolem 3,6 milionu.

Obhájce Pavel Polák interpretoval výpovědi svědků při líčení zcela jinak než žalobkyně. „Čekal jsem důkazy. Pořád to je o dedukcích. Vývody ohledně DPH, to je úplná fantazie, fabulace,“ zlobilo Matkova advokáta.

Podle obhajoby je torzální dokumentace k veřejné zakázce výsledkem záškodnictví Petra Kříže. Ten jako starosta Hrobců nastoupil po Matkovi a měl se ho snažit zdiskreditovat.

„Pochopitelné chyby“

Nedostatky ve výběrovém řízení charakterizoval Polák jako pochopitelné lidské chyby, předdohodu Matka s Eurovií o provedení práce za jeho „firmu“, která neměla ani jednoho zaměstnance, pochválil za odpovědný průzkum trhu a zkrácení daně měl za optimalizaci daňových povinností.

Výši Matkova trestu ovlivnilo předchozí rozhodnutí v typově podobné kauze, kdy působil jako roudnický radní. Kvůli smlouvě mezi společnostmi Teplo-byty a Dalkia o pronájmu tepelného hospodářství mu Krajský soud v Ústí v roce 2017 potvrdil dřívější rozhodnutí toho okresního o přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku a dal mu trest jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky.

Matek se proti nynějšímu souhrnnému trestu na místě odvolal. Státní zástupkyně, která mu navrhovala dva roky „natvrdo“, si nechala čas na rozmyšlenou.