Video z října loňského roku si v březnu příštího roku přehrají v Litoměřicích v očekávané kauze popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Soud v případu vyslechne trojici obžalovaných, kterým hrozí až tři roky za mřížemi. Mezi ně patří i třicátník Patrik Tušl, který je ve vazbě ve známějším případu: spolu s Tomášem Čermákem nedávno vyzýval k násilí na Ukrajincích.

Podle indicií z anonymizované obžaloby, kterou má Deník k dispozici, byl hlavním „hrdinou“ videa invalidní důchodce, předstírající, že je z Norimberka. Mimo jiného vykládal ohledně počtu úmrtí osob v plynových komorách, že „to možná bude jinak, než to, co nám celou dobu cpou a vtloukaj do hlavy“ s tím, že pokud v plynových komorách nebyly později zjištěny pozůstatky plynu, nejspíš se jednalo o dezinfekční komory.

Tušl video avizoval na Facebooku

Těsně před zveřejněním videa vyfotila trojice kumpánů lístek do Malé pevnosti. „Dáme prohlídku a potom uděláme vysílání, kde kolega z Německa sdělí informace, které možná ani neznáte,“ okomentovali příspěvek tvůrci pozdějšího videa. Ve věci původně padly trestní příkazy s obecně prospěšnými pracemi a dvě podmínky. Obžalovaní si ale podali odpor, a soud tak nařídil hlavní líčení s dokazováním.

Kvůli videu podávala trestní oznámení Federace židovských obcí (FŽO), která podobné jevy monitoruje. S tím, že mezi obviněnými je konkrétně Tušl, přišel portál Aktuálně.cz. Deníku potvrdili recidivistovo angažmá v terezínském památníku, který loni v říjnu o věci korespondoval s FŽO. „Na videu pan Tušl byl,“ uvedl mluvčí národní památky Stanislav Lada. Pražská FŽO informace z Terezína potvrdila, ale bez bližších podrobností. „Nejsme účastníkem řízení, kauzu tedy nemůžeme nijak komentovat,“ vysvětlil předseda Petr Papoušek.

Okresní soud v Kladně projednává kauzu Patrika Tušla (vpravo) a Tomáše Čermáka (vlevo), kteří jsou stíháni pro přečiny hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.
Tušl s Čermákem se odvolali proti trestu za nenávistné výroky o Ukrajincích

Litoměřický okresní soud nařídil hlavní líčení na 10. března. Tušl bude na proces čekat ve vazbě. Víc než před měsícem ho v Kladně nepravomocně odsoudili na 10 měsíců za hanobení národa a podněcování k nenávisti. Bylo to kvůli jinému videu, ve kterém s kolegou z dezinformační scény vyzýval lidi k násilí na Ukrajincích během oslavy jejich státního svátku 24. srpna v Praze.