Dobrý hospodář, či prospěchář? Před tuto otázku staví soud kauza bývalého starosty Hrobců Luboše Matka. Obžalován je ze zmanipulování veřejné zakázky skoro za 20 milionů korun v roce 2011. Soudu při rekonstrukci spletitého případu moc nepomáhají bývalí zastupitelé, kteří o zakázce spolurozhodovali. Na rozbalování obálek před sedmi lety, k němuž chybí zápis, si skoro nepamatují.

Dvě igelitky s důkazními dokumenty donesl na oddělení hospodářské kriminality ústecké policie současný starosta Hrobců Petr Kříž. „Po převzetí vedení obce jsem rekapituloval její závazky. Visela tu faktura za vybudování sítí,“ řekl Kříž na půdě Okresního soudu v Litoměřicích, kde v úterý začalo hlavní líčení.

Rekonstrukce bývalé tržnice je v plném proudu.
Bývalá tržnice nabídne relaxační zónu s prodejními stánky

Matek měl podle obžaloby manipulovat s nabídkami ve výběrovém řízení na položení inženýrských sítí a stavbu komunikací v rozvojové lokalitě Pod Skalou v místní části Rohatce. Vítězem se stala společnost Trenameda, která nejen že nesplňovala podmínky vypsané zakázky, ale byla prázdnou schránkou. Obec ji později na popud exstarosty koupila a zakázku zadala Eurovii.

Luboš Matek měl přitom dříve vazby jak ve společnosti vlastnící pozemky, tak i v té, která veřejnou zakázku administrovala. Při tom všem mělo navíc dojít ke zkrácení daně z přidané hodnoty ve výši kolem tří milionů.

Na včerejším pokračování hlavního líčení předložil soudce členům výběrové komise z řad tehdejšího zastupitelstva obce jako důkazní materiály obálky s nabídkami. Nebyly řádně označeny, na dvou z nich navíc byla stejná čísla.

Přijaty byly všechny ten samý den, poštovní razítko na nich chybí. „Nedovedu si to vysvětlit,“ krčila rameny bývalá místostarostka, která spolu s ostatními odkývala svěření zakázky firmě bez minulosti.

V Litoměřicích proběhla další dražba pro Hospic sv. Štěpána.
FOTO: Benefiční aukční večer pro hospic vynesl 153 867 korun

Matek obžalobu odmítl a vysvětlil, proč akci inicioval. „Severočeská vodárenská společnost slíbila spolufinancovat kanalizaci chybějící v Rohatcích za podmínky, že tam obec dotáhne přerušený projekt inženýrských sítí. Aby se sem přistěhovali lidé a společnosti se to vyplatilo.“ I pro koupi Trenamedy obcí našel důvod. „Usoudil jsem, že to bude nejbezpečnější. Získali jsme kontrolu nad subdodávkou,“ dodal exstarosta s tím, že požadovaných 200 tisíc dal obci z vlastní kapsy.

Eurovia se do stavby pustila po složení zástavy, jíž se staly pozemky. Ty developer zdarma převedl na obec. Jejich pozdějším prodejem se měly pokrýt náklady na investici. Plán, jak do obce dostat lidi, ale tehdy nevyšel. V roce 2012 vrcholila hospodářská krize a zájem o pozemky vázl. Do toho se ozval berňák o daň z přidané hodnoty ve výši tří milionů korun. „Dal jsem firmu do likvidace, aby obci nevznikla škoda. Pak mi skončil mandát,“ popsal Matek.

„CHCÍPL TU PES“

V současnosti je vše dostavěno, o pozemky začal být zájem a obci ve výsledku nejspíš žádná škoda nevznikla. Fakt, že se Matek za manipulaci zakázky dostal před soud, svědky překvapuje. Podle nich vedl obec zodpovědně. „Chcípl tu pes, nikdo se o nic nestaral. Za pana Matka začala ves vzkvétat,“ uvedl jeden z nich.

Obhájce naznačil, že nikoli bývalý, ale naopak současný starosta mohl s důkazními dokumenty manipulovat.

Matkovi, který je obžalován ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zkrácení daně, hrozí až 8 let vězení. Včera byl soud odročen na červen, bude pokračovat slyšením svědků.

Ilustrační foto
Firmám na Litoměřicku chybí lidi ke strojům