U něho doma, u jejích rodičů i na polní cestě docházelo k intimnostem mezi 44letým Václavem N. a dnes 13letou dívkou z Litoměřicka. Přestože s poměrem souhlasila, muž se svým jednáním dopustil zločinu pohlavního zneužití spolu s přečinem ohrožování výchovy dítěte. Okresní soud mu za to ve čtvrtek 20. září vyměřil tři roky s podmíněným odkladem na pět let. Během této doby na něj bude dohlížet probační a mediační služba.

Muž podle obžaloby od poloviny roku 2017 dívku osahával, líbal, oba dva se také věnovali orálnímu sexu, pokusili se i o pohlavní styk a zasílali si fotky intimních partií. Poměr trval zhruba rok a skončil, až když o něm v červnu informovala policii rodina poškozené. „Věděl jsem, kolik jí je. Jsem pitomec,“ kál se muž už při výslechu na policii. Nyní výpověď odmítl, ale rodině se omluvil.

Podle matky poškozené se její rodina znala s Václavem N. tři roky a s ním i jeho ženou při různých příležitostech dokonce slavili. I přitom nejspíš k intimnostem mezi starším mužem a nezletilou docházelo. „Říkala, že se prostě zamilovala,“ popsala matka u soudu dceřin postoj k věci.

S Václavem N. se rodina přestala stýkat ihned po provalení jeho jednání. Pro matku to bylo nepochopitelné. „Tohle jsme nečekali. Pokoušeli jsme se mu zachraňovat manželství, vzápětí jsme se dozvěděli tohle,“ lituje s tím, že to celé rodině sebralo léta normálního života. Proto se také přihlásila o náhradu nemajetkové újmy v řádu několika stovek tisíc korun.

Zvědavost vedla daleko

Za nezákonným jednáním muže nestála podle sexuologa žádná duševní úchylka, proto také nenavrhl jeho léčení. „Je bez mentálního defektu a schopný sociální adaptace, může se ovládat. Dívčina náklonnost mu zřejmě imponovala,“ uvedl sexuolog Jaroslav Zvěřina ve znaleckém posudku s tím, že muž byl nejspíš zkrátka zvědavý, a když se dostal za hranu, nedokázal své jednání ukončit.

Podle státního zástupce Lukáše Borovičky z dokazování jednoznačně vyplynulo, že se obžalovaný dopustil trestné činnosti, a navrhl mu dva roky nepodmíněně ve věznici s ostrahou. „Dopouštěl se zločinu i přečinu celý jeden rok. Jednání se stupňovalo a k jeho přerušení došlo, až když věc vyšla najevo oznámením třetí osobou policii,“ zmínil Borovička.

Zmocněnec rodiny Petr Galia soudu připomněl, že dívka byla velmi zranitelnou obětí. „Přeskočila několik let ve svém psychosexuálním vývoji,“ upozornil na důsledky mužova jednání. Následky ale podle Galii trpí nejen nezletilá, ale i celá rodina.

Soudce Vlastimil Nedvěd sice vážně uvažoval o nepodmíněném trestu, ale nakonec přihlédl k tomu, že se muž k činu doznal a litoval ho. „Proto jsme mu uložili výchovný trest, ovšem na samé hranici a za probačního dohledu,“ uvedl Nedvěd. Václav N. také musí podle svých sil nahradit rodině způsobilou škodu, o detailech má ale rozhodnout občanskoprávní řízení.

Rozsudek je zatím nepravomocný.