Hlas patřil ženě ze Štětí, která 23.července 2009 volala policii na svého souseda. Z balkonu paneláku sledovala, jak opilý Martin Trňan nelegálně drženou brokovnicí střílí na své dva psy.

Měl doma celý arzenál
Policisté po příjezdu na místo nalezli na dvoře dva psy, o kterých Trňan podle jejich svědeckých výpovědí říkal, ať chcípnou. Obě postřelená zvířata uhynula. Jednoho psa musel kvůli bolestivému zranění utratit veterinář, druhý uhynul po týdnu v útulku.

V domě policisté nalezli tři nelegálně držené zbraně – zmíněnou brokovnici, loveckou kulobrokovou kozlici a samopal Skorpion.

Původní verdikt: Půl roku na tvrdo
Dne 20.května 2010 si obžalovaný vyslechl verdikt okresního soudu v Litoměřicích. Za nedovolené ozbrojování, týrání zvířat, ohrožení pod vlivem návykové látky a řízení v době zákazu řízení dostal nepodmíněný trest odnětí svobody v délce šesti měsíců.

Po odvolacím řízení se případ opět vrátil k okresnímu soudu k doplnění dokazování. Byly pořízeny výpovědi dvou svědkyní z protějšího panelového domu. „Zde jsou fotogafie z bytu svědkyň, které pořídila policie. Dvůr obžalovaného je tam jak na dlani,“ zdůraznila soudkyně.

„Toho dne jsem slyšela váýstřely a mužské a ženské mluvení… Zpočátku jsem si myslela, že nestřílí na psy, vypustil je z voliéry, pak jsem slyšela, jak kňučeli pod pergolou,“ popisovala svědkyně. Péče o psy byla podlení od Trňana špatná, měli voliéru na slunci, plnou výkalů, často štěkali, neměli krmení.

To potvrzoval i posudek Krajské veterinární správy, který byl ve středu doručen soudu.

Obhájce: Má duševní poruchu
Obhájce obžalovaného požadoval zmírnění trestu na podmíněný a uložení ambulantního protialkoholního léčení s tím, že Trňan se ke svým činům doznal, lituje jich a od začátku spolupracuje.

U střílení po psech zdůraznil jako polehčující okolnost sníženou příčetnost v důsledku duševní poruchy. U nedovoleného ozbrojování tvrdil, že společenská nebezpečnost tohoto konání byla snížena tím, že Trňan byl držitelem zbrojního průkazu a věděl, jak se zbraněmi zacházet.

Státní zástupkyně: Jednal vědomě
Státní zástupkyně naopak požadovala zpřísnění trestu, který by podle ní měl být nepodmíněný, uprostřed zákonné trestní sazby.

Obžalovaný podle posudku jednal v opilosti, ale i přes duševní poruchu vědomě, měl dlouhodobě agresivní sklony. Když vlastnil zbrojní průkaz, věděl o nebezpečnosti držení těchto zbraní.

Rozsudek by měl zaznít v pátek ráno.