Na následky bodných poranění levé plíce a srdce napadený muž zemřel. Potom si vzal útočník dvě tatranky a odešel. Byl proto odsouzen k 20 letům vězení. Proti výši trestu se odvolal.

Tak lze ve zkratce popsat důvod, proč Pavla Závorku z Kolína přivezla eskorta z Vazební věznice v Litoměřicích ke krajskému soudu v Ústí, aby se 17.2. 2011 zpovídal z vraždy devětasedmdesátiletého muže a vyslechl si ještě v ten den i rozsudek.

Státní zastupitelství obvinilo Pavla Závorku (1979), bez pracovního poměru, trvale bytem Libenice 9, okres Kolín, z vraždy. Obviněný muž se k činu doznal. K tragédii došlo 27. 9. 2010 v bývalém drážním domku v Žalhosticích. Tam byl u starého muže na návštěvě.

Muže poznal v létě, když přicestoval do Litoměřic. Jel prý za otcem do Velemína, kde měl jeho otec bydlet, ale nenašel ho tam. Pohyboval se mezi Litoměřicemi a Lovosicemi. Přespával většinou venku na nádraží a v zahradních chatkách, kam vnikal po rozbití okna.

Svou pozdější oběť poznal, když ho jednoho dne poprosil o vodu do plastových lahví. Vodu potřeboval, neboť pod Radobýlem, kde stanoval, vodu neměl. Senior navrhl tulákovi, že si pro vodu k němu může chodit.

Později ho starý pán požádal o přinesení uhlí, potom jej pozval do kuchyně, kde si povídali a pili pivo. Takto v klidu proběhlo několik návštěv. Pozdější vrah říkal muži „dědo“. Dědovi dal digitální hodiny, které předtím ukradl v jedné chatě.

Kriminalistům Závorka řekl: „Šel jsem se mezi 13. a 14. hodinou s ním rozloučit, protože jsem chtěl jet zpátky do Kolína. Přinesl jsem vodku. Dali jsme si pivo a vodku.“ Když se s ním chtěl starý pán rozloučit, vzal z předsíňky bílý plastový kbelík a tím ho trefil do prsou, neví ani proč. Muž ho začal šťouchat holí, on mu hůl vytrhl, senior upadl a ležel na zádech. Závorka šel do kuchyně, kde vzal dva kuchyňské nože, přišel k ležícímu muži, jeden nůž mu píchl do hrudníku a druhý do krku. Potom oběť odtáhl do koupelny. Bílým ručníkem otřel krev v předsíni a pak ho hodil do koupelny.

Potom vykradl jednu chatu a najedl se tam, dva dny se motal kolem dědova bydliště a šel do Ústí, než odjel do Kolína, kde byl nakonec zatčen.