Ta je obžalovaná z toho, že v období od srpna 2001 do srpna 2008 odcizila z pokladny města více než dva a půl milionu korun. Podle obžaloby se jako ekonomka města a účetní zdejší školy vědomě obohacovala, když ve 143 případech převedla na své soukromé konto peníze z účtu města a tím se dopustila trestného činu zpronevěry.

Rodinné problémy
Jak obžalovaná uvedla, k první krádeži ji vedly osobní problémy. „První peníze jsem odcizila někdy v roce 2001. V roce 1999 mi zemřela dcera a v roce 2001 se pokusila o sebevraždu má nejmladší dcera. Chtěla jsem, aby to nějak šlo, začala jsem peníze brát, abych dětem pomohla,“ popisovala u soudu účetní. Jak přiznala dále, jedna z jejích dcer propadla drogám a byla dvakrát na léčení v Bohnicích. „Platila jsem za ni manka, nájemné v bytě v Praze. Veškerá moje činnost směřovala k tomu, abych ji dala dohromady,“ sdělila dále účetní.

Dvojí platby
Když zjistila, že se na nic nepřišlo, brala peníze dál. „První rok jsem si myslela, že se na to přijde, ale nepřišlo se na to, takže jsem v tom pokračovala. Nejčastěji šlo o platby za energie, které nejsou tak přehledné,“ popsala dále účetní.

Měsíční zálohy tak platily Třebenice dvakrát. Jednou na správný účet, podruhé na soukromý účet paní Urbánkové. Jeden příkaz k úhradě dala totiž podepsat starostovi, druhý nevědomky schvaloval místostarosta nebo místostarostka. Špatného čísla účtu si na úřadě za celá léta nikdo nevšiml.

Chyby, které byly také v účetních knihách a dalších dokumentech, neodhalily ani audity a kontroly, které na úřadě proběhly. Nakonec vše odkryla náhoda.

„Když paní Urbánková odjela na dovolenou, narazil jsem na fakturu pana JH. Jednalo se o práce, které pro nás nevykonával. Svolal jsem radu města a přizvali jsme na jednání paní Urbánkovou. Řekla, že peníze vrátí,“ řekl soudu starosta Třebenic Václav Vobořil.
Peníze mělo město zpátky do deseti dnů, účetní se již do kanceláře nevrátila. Probíhaly zde rozsáhlé kontroly rady města, kontrolního a finančního výboru.

Kontroly neuspěly
Jak je možné, proč se za celou dobu nepodařilo nic zjistit, není jasné. „Zhruba dvakrát měsíčně jsem procházel doklady, nic jsem nenašel,“ říká starosta Třebenic. Podobné to bylo i s četnými audity a kontrolami inventarizační komise, které probíhaly na konci roku. Všechny doklady o provedených kontrolách si nynívyžádal soud.

Kradla i ve škole
Škoda podle obžaloby vznikla také ve škole, kde jsou podle ředitele nesrovnalosti ve výši 154 tisíc korun. I tady dělala Eva Urbánková účetnictví.

Protože vykonávala obě práce najednou, musela prý často přebíhat z jednoho pracoviště na druhé a nechávala přístupnou kasu. Z té se podle ní ztrácely peníze.

Podle starosty se mohlo párkrát stát, že byla přivolána na úřad, nebylo to však pravidlem, neboť měla stanoveny úřední dny. Jak se nakládalo s kasou v její nepřítomnosti, neví. „Neviděl jsem nikdy, že by nechala pokladnu na stole,“ uvedl.

Byla přepracovaná?
Nikdo neřešil ani to, že měla mít na obou pozicích více než 100% úvazek. Podle Urbánkové se jednalo o šikanu ze strany starosty, který měl pocit, že má málo práce.

Za své činy se starostovi i řediteli školy omluvila.