Za své činy si ve středu vyslechl rozsudek okresního soudu v Litoměřicích.

Poté, co loni v červenci přišel domů z hospody, rozčílilo Trňana štěkání vlastních psů. Došel tedy do trezoru pro nelegálně drženou brokovnici, nabil ji dvěma náboji a zvířata postřelil. Dál se o jejich stav nestaral. Oba psi nakonec na následky svých zranění uhynuli. Policisté, kteří na místo přijeli, nalezli u Trňana celkem tři neregistrované zbraně, na jejichž držení nemá oprávnění. Doma měl dokonce samopal s odstraněným výrobním číslem. Zbraně prý koupil v restauraci od dnes již mrtvého muže.

„Zbraně jsou mým koníčkem už odmalička, udělal jsem si i zbrojní průkaz. Když to ale člověk jednou začne sbírat, jsou to pak častokrát náhodné koupě,“ uvedl Trňan u soudu.

Další článek o případu ZDE!

„Na psa jsem střílel, protože mě popadl amok. Bylo to z nervů, protože mně odešla přítelkyně. Vzít se to už zpátky nedá a lituji toho,“ vysvětlil dále. Jak tvrdí, mířil pouze na jednoho psa, který byl bývalé přítelkyně. Ta si ho však odmítla vzít a Trňanovi se ho nepodařilo ani nikomu darovat. Celé měsíce prý štěkal.

close zoom_in Podle svědka, který byl soudem vyslechnut již dříve, Trňan nejdříve své jednání popíral. „ Tvrdil, že je na zahradě již našel postřelené, když přišel z pohostinství,“ uvedl svědek, jeden z vyšetřujících policistů.

Svědek dále vypověděl, že Trňan odmítl vážně zraněnému psovi zajistit veterinární ošetření a ten uhynul. Druhý zasažený pes svým zraněním podlehl později v řepnickém útulku.

Své činy nepopírá
U soudu Trňan potvrdil, že na psy skutečně střílel on. Jeho právní zástupce navrhl soudu, aby byl zpracován znalecký posudek, který by posoudil, zda byl při svém činu Trňan příčetný. Soud však žádost zamítl s tím, že jeho jednání bylo racionální a není pochyb o tom, že si i přes ovlivnění alkoholem byl dobře vědom svého jednání.

Protože i po tomto činu páchal další přestupky a trestné činy pod vlivem alkoholu, shledal soud Trňana společensky nebezpečným a uložil mu nepodmíněný trest šest měsíců odnětí svobody ve věznici s ostrahou.

„Tento trest je nepřiměřeně vysoký, současný trestní zákon umožňuje poměrně vysokou podmínku. V případě prvního odsouzení je trest šest měsíců nepodmíněně nepřiměřeně vysoký. Domnívám se, že i spáchané skutky nejsou nijak zvlášť společensky nebezpečné,“ uvedl advokát Martina Trňana.

Odsouzený se proti rozsudku odvolal, státní zástupce, který navrhoval vyšší trest, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.