Vietnamcům hrozí 10 až 15 let vězení. Proto se snaží minimalizovat svoji účast na mezinárodním obchodu s drogou – marihuanou. Suroviny a technologie – to vše přicházelo z Holandska. Do Holandska se měla vrátit také i většina usušené marihuany.

Soud již s pomocí dvou překladatelů vyslechl několik obžalovaných. V první den procesu byl vyslechnut Hoang Viet Hung. Na místě, kde se pěstovala marihuana v Rakovníku, byl jenom náhodou. K fotografiím květináčů, na kterých byly rostliny konopí, uvedl, že mu to připadá jako rajčata. Prý nebyl jedním ze zahradníků pěstírny v domě v Rokycanech.

Po něm předstoupila před soud další z malých ryb - Van Pham Thuan. Podle obžaloby zajišťoval jako zahradník chod pěstírny v obci Hostouň, kde byl i ubytován.

U soudu ve středu uvedl, že v prvním patře byl člověk, který tam něco pěstoval. Přitom ale mobilní telefon zahradníka, podle dnešního prohlášení vyslýchaného, byl v místnosti, kde Van Pham Thuan spal.

Obžalovaný potvrdil, že užíval mobilní telefonní číslo, v jehož paměti byly v seznamu kontaktů uloženy telefonní čísla odpovídající dvěma osobám, které byly kvůli pěstování marihuany sledovány policií.

V přípravném řízení obžalovaný muž uvedl, že zrekonstruovat část domů ho poslal Phan Xuan Hong, který je před soudem jako obžalovaný číslo jedna. U soudu ale uvedl, že jej poslal opravit dům jakýsi pan Hai.

Že uvedl v přípravném řízení obžalovaného číslo jedna Honga, to byl omyl. Bylo to způsobeno tím, že byl po zatčení pod psychickým tlakem.

Předsedkyně trestního senátu Věra Benešová uvedla, že obžalovaný se vyjádřil na policii, že za Hongem několikrát byl. Uvedl tehdy doslova, že Hong bydlí za kruhovým objezdem v Lovosicích a byl pro peníze u pana Honga. V podobném duchu probíhají i další výpovědi obžalovaných. Jako třetí před soudem stanul při výpovědi Le Van Hung.

Obžalovaný uvedl, že se cítí vinen tím, že se staral o rostliny v objektu. Bude proto vypovídat a prosí soud o milost. Ze začátku prý nevěděl, že jde o rostliny marihuany, o které se staral. Dozvěděl se, co skutečně pěstoval, až po zatčení.

„Říkali, že to jsou rostliny na výrobu tabáku a alkoholu,“ uvedl u soudu.

Arnošt Herman