Měl se jí dopustit na jaře loňského roku spolu s dalšími dvěma obžalovanými – Petrem Hrickem a Liborem Mirgou. Ti však po propuštění z vazby údajně opustili republiku a mají být v Anglii.

Právě kvůli tomu bylo hlavní líčení již dvakrát odročeno a předseda trestního senátu Jaroslav Svoboda musel požádat o zahájení řízení v případě této dvojice jako proti uprchlým. Daňo, třetí z obžalovaných mužů z Mostecka, byl propuštěn z vazby nedávno.

Nekradl jsem, jen odvážel

Ten sice připouští, že destičky pomáhal odvážet, ostatní skutky uvedené v obžalobě ale popírá. „Nekradl jsem,“ tvrdí Miroslav Daňo. Podle Svobody však posuzuje tři věci: „Destičky se musely odcizit, uložit a odvézt.“

Soudu se podařilo vyslechnout pět ze šesti předvolaných svědků, mezi nimi vedoucího technického oddělení Památníku Terezín, k němuž Národní hřbitov patří, majitele sběrny, kde část kradených destiček objevila policie, a bývalou Daňovu družku.

Svědka, který se nyní nedostavil, a znalce, který má ohodnotit ukradený materiál, trestní senát vyslechne 12. října. Na tento den bylo hlavní líčení odročeno. Daňo souhlasí s tím, aby v případě, že bude nemocen, pokračovalo v jeho nepřítomnosti.

„Důkazní situace se po prvním dni nezměnila a dále se provádí dokazování. Důležití byli svědci, protokoly z ohledání místa činu, fotodokumentace i zajištěné nástroje, u nichž se zkoumá, jestli jimi byly destičky páčeny,“ shrnul soudce.

Odhad škody: dva a půl milionu

Pracovníci Památníku Terezín zjistili, že destičky z bronzu na náhrobcích chybí, nadvakrát. Několik jich našli pohozených na místě, ale 824 jich zmizelo. Část lupu tehdy policie zajistila v jedné výkupně barevných kovů na Lounsku. Památník, který pietní místo spravuje, odhadl škodu na dva a půl milionu korun.

Repliky, osvětlení a kamery

Jako náhradu za ukradené destičky se jmény obětí nechal vyrobit repliky, které jsou zhotoveny z umělé pryskyřice a pro další potenciální zloděje jsou bezcenné.

V Terezíně ještě v loňském roce došlo kvůli velké krádeži k instalaci bezpečnostního kamerového systému s napojením na policii po 24 hodin denně a v noci je navíc celý areál nasvícen.

Opatření přišla na 1,8 milionu korun

Ministerstvo kultury, pod něž Památník patří, na zabezpečení pietních míst v Terezíně po krádeži bronzových destiček z náhrobků uvolnilo 1,8 milionu korun.

Trojici obžalovaných mužů hrozí za trestný čin krádeže až osmileté vězení.