Celkem bankovnímu ústavu způsobila škodu ve výši 2 889 000 korun. Případ teď projednává mostecký soud. Obžalované hrozí 2 až 8 let ve vězení.
Žena pracovala v České spořitelně na místě poradkyně.

Bez jakýkoliv dokladů zakládala na své příbuzné sporožirové účty a povolovala kontokorent. Což je bankovní služba, která klientovi dovoluje čerpat z účtu peníze i v případě, že na účtu nemá dostatečnou hotovost – klient smí jít na určitou dobu takzvaně „do minusu“.

Odhalily ji

Obžalovaná bez povšimnutí nadřízených tuto službu zneužívala dva a půl roku. Na její machinace přišly náhodně až dvě zaměstnankyně, když pracovaly s databází klientů a zjistily, že jsou v ní založeny kontokorentní účty, které se opakují. Své zjištění ohlásily nadřízenému, který informoval náměstka a ředitele.

„Když jsme chtěli po dané pracovnici vysvětlení, tak přiznala, že manipulovala s účty. Dokonce nám dala k dispozici jakýsi ručně vedený seznam, kde měla napsáno, kdy je potřeba jednotlivé kontokorenty zaplatit,“ řekl včera před soudem svědek, který pracoval jako nadřízený obžalované ženy.

Vysvětlil, jak vlastně žena peníze brala. „V podstatě vytloukala klín klínem. Jednotlivé kontokorenty zakládala v různých časech a byly rok vyčerpány do maxima. Když se blížil termín jejich splatnosti, tak tam peníze na jeden povinný den vložila a pak je zase vybrala, nebo převedla na jiný účet,“ uvedl svědek.

Manžel nic nevěděl

Obžalovaná před soudem vinu doznala. Za peníze si podle své výpovědi užívala. Konkrétně si zrekonstruovala byt.

Koupila satelit, DVD, fotoaparát, myčku, pračku, ledničku a další drahé věci a přístroje. Doma prý nevařila, s rodinou chodila pravidelně do restaurace. Jezdili též na zahraniční a tuzemské dovolené, které stály sedmdesát až sto tisíc korun. Žena též tvrdila, že manžel o tom, že páchá trestnou činnost, nevěděl. Myslel si prý, že všechny peníze vydělá.

Splácí po stovkách

Obžalovaná v současné době splácí České spořitelně dluh po stovkách. Zatím uhradila 7 tisíc korun. Tvrdí, že jí žádné peníze, které vzala, nezbyly. Je bez práce.

Rozsudek dosud vynesen nebyl. Hlavní líčení bude u mosteckého soudu pokračovat 18. června výslechem další pracovnice České spořitelny. Soudkyně by v ten den chtěla též dokazování ukončit a vynést verdikt.

Zda se to povede, záleží na obhajobě. Ta totiž může navrhnout výslech dalších svědků.