Grúz poslal z vězení ústeckému krajskému soudu žádost o obnovu řízení. Prý ho velmi špatně zastupoval advokát, nebyl řádně „klinicky testován“ , znalecké posudky byly chybné. Také vyčítá, že nedošlo k trestnímu stíhání psychiatra a několika svědků, kteří svědčili podle Grúze v jeho neprospěch. Přitom soudní jednání proběhlo jak mělo, což potvrdil i odvolací Vrchní soud v Praze.

Agresivní sopka

Grúz v soudní síni v roce 2008 na první pohled působil jako člověk, kterému se rádi vyhnete. Směs suverenity a vypočítavosti byla cítit z každého jeho pohybu a slova. Přitom se snažil vypadat jako duševně nemocný člověk.

Všichni obyvatelé domu, ve kterém bydlel, si oddechli, když byl Grúz odsouzen, protože museli snášet jeho agresivní chování. Někteří lidé se kvůli Grúzovi dokonce z domu raději odstěhovali. Zlom nastal až před dvěma lety. K mimořádně kruté vraždě došlo pozdě večer 17. ledna 2007 v jeho garsoniéře v pátém poschodí domu č.13 v ulici v Oblouku v Ústí nad Labem - Krásném Březně.

Řada svědků u soudu vypovídala, že Grúz byl agresivní, lidé v domě z něj měli strach. Dokonce se báli někteří i vypovídat v jeho přítomnosti. Obávali se jeho pomsty, protože si pamatovali, že již jednou mu surové napadení před okresním soudem prošlo. Byl osvobozen, protože byl prý nepříčetný.

Že by přítelkyni ušlapal k smrti, Grúz zcela popíral. Prostě se ráno vzbudil, a ona ležela nahá a mrtvá na podlaze. Policisty, kteří našli tělo oběti, obvinil, že mu vykradli byt. Fotodokumentace byla v rozporu s tím, co tvrdil, což bylo podle něho proto, že byla dokumentace zmanipulovaná.

Lidé kroutili hlavou

Sousedi Grúze si oddechli, že muž byl ústeckým krajským soudem odsouzen na 23 let do vězení. Jenže Grúz, protože se cítí nevinným, se ihned odvolal.
Není spokojený ani dnes, ačkoliv mu soud pět let za mřížemi slevil. Nakonec si musí odsedět jenom 18 let. Také jeho sousedi z domu, kde bydlel, byli rozhodnutím vrchního soudu rozčarováni. Domnívají se, že tak zlý člověk bude představovat nebezpečí pro lidi kolem sebe i v době, kdy vyjde z vězení a bude mu něco přes šedesát let.

Podle předsedy senátu ústeckého krajského soudu Ivana Elischera, který vynesl původní rozsudek, rozhodnutí vrchního soudu znamenalo, že soud potvrdil Grúzovu vinu. Pouze mu vysoký trest jen o něco snížil. I upravený trest jasně vypovídá o tom, že Grúz si odpyká mimořádný trest přesahující hranici 15 let vězení.

Nemá šanci

Na obnovu procesu Grúz nemá dnes ani v budoucnosti šanci. Úsměvné je, že si stěžuje, že nebyl „klinicky testován,“ a přitom předseda senátu Ivan Elischer nechal vypracovat ústavní znalecký posudek, aby bylo zcela jasné, v jakém je Grúz psychickém stavu.

Soudní znalec psychiatr Pavel Baudyš u soudu uvedl, že Grúz je příčetný a zodpovědný za své činy. Jeho činy byly jen nevýrazně ovlivněny alkoholem. Znalec Baudyš dnes uvedl, že schizofrenie, kterou se Grúz ohání, podle veškeré zdravotní dokumentace, kterou znalci sehnali, nebyla prokázána.

V roce 1979 sice v jednom posudku bylo uvedeno, že trpí schizofrenií, ale dvě znalkyně neměly toto tvrzení dostatečně podložené. Diagnóza schizofrenie byla od té doby v jeho záznamech tradována. Ale ústav, který zkoumal Grúzův stav, nenarazil na žádné podklady o tom, že by paranoidní schizofrenii skutečně měl. Přitom kvůli této diagnóze Grúz dostal i invalidní důchod.

Grúz je typickým příkladem toho, že agresivní monstra se nikdy nevzdávají.