Oba duchcovští mladíci byli včera (pondělí) obviněni státním zástupcem před teplickým okresním soudem, že o prázdninách v létě 2004 či 2005 se nechali společně v restauraci Cobra v Duchcově natočit na kameru. Při natáčení tancovali do půl těla nazí a zvedali pravici vzhůru. Toto hajlování doprovázeli výkřiky „Sieg Heil“ a „Ein Führer“. V pozadí v místnosti je dobře viditelná vlajka s nacistickými symboly, která má pravděpodobně představovat nacistickou říšskou válečnou vlajku.

Obžaloba je viní z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Dufek prý nevěděl o tom, že nějaké video bylo natáčeno. K hajlování pouze uvedl, že si na událost příliš nepamatuje, protože byl opilý. „Za střízliva bych to neudělal,“ uvedl před soudem. Také Nikoluk uvedl, že k tomu došlo v opilosti.

Jinak Dufek i Nikoluk před teplickým okresním soudem odmítli vypovídat. Další detaily k videonahrávce soudu nesdělili. Ani po zhlédnutí videonahrávky neměli k tomu co říci. Na záznamu bylo zcela zřetelně vidět hajlování, včetně výkřiků „Sieg Heil“ a „Ein Führer“.

Na otázku soudce Miroslava Čapka jak si vysvětlují na začátku nahrávky, že se ozývají slova „už to začalo“, když údajně o videonahrávce nevěděli, obhájce rychle uvedl za obžalované, ačkoliv měli odpovědět oni, že tím mysleli, že právě začali hrát písničku. Obhájce byl soudcem napomenut, protože tím znemožnil, aby se soud dozvěděl od obžalovaných, kteří byli dotázáni, co měla slova o „začátku“ znamenat.

Kromě toho je Dufek obviněn z podvodu, protože nenahlásil, že nastoupil do práce a pobíral dále dávky sociální podpory. Také se podle obžaloby dopustil nedovoleného ozbrojování, protože upravil nefunkční a funkční samopal, měl k dispozici 338 nábojů, z toho 180 ostrých, 110 svítících, zbytek byla cvičná munice. Samopal prodal jednomu muži za sto deset tisíc korun.

K soudu se z technických důvodů nedostavil znalec z oboru extremismu politolog Zdeněk Zbořil. Proto bylo jednání odročeno na 25. května. Dufek pouze uvedl, že dlužnou částku, více než šest tisíc korun, již zaplatil a uznal, že se podvodu dopustil.