Včera (pondělí) stanuli před ústeckým krajským soudem, protože se měli nejméně od května 2008 do poloviny srpna 2008 v jednom domě v Naardermeer v Nizozemí u Amsterodamu tři z nich podílet na pěstování marihuany a také tři z pěti obžalovaných měli distribuovat heroin.

V Nizozemí roste marihuana všude
Počátek drogového příběhu začíná v okamžiku, kdy jednačtyřicetiletý Martin Jirkal z Bíliny začátkem roku 2008 odjel do Nizozemí. Měl tam sjednanou práci, ale kromě toho si chtěl přivydělat na návrh svého známého zvaného Oskara pěstováním marihuany.

Do pěstování se prý pustil, neboť se domníval, že v Nizozemí to je legální. U soudu Jirkal uvedl, že v Nizozemí to roste všude. Lidé to pěstují všude, v květináčích za oknem a na zahrádkách.

V domě, kde bydlel, vůbec nepředpokládal, že se tam bude pěstovat „tráva“. Asi po měsíci od příjezdu mu Oskar říkal, jestli chce na přilepšenou pěstovat marihuanu. Souhlasil, protože viděl, že ji pěstují „skoro všude“. Nakoupil věci asi za 14 tisíc eur. Nepamatoval si u soudu, kolik měl u sebe peněz, když jel do Nizozemí, snad asi 10 tisíc eur. Nějaké peníze mu půjčil Oskar. Zařízení nakoupil v Amsterodamu, kamarád Oskar mu vše zapojil. Konopí rostlo v prvním poschodí ve třech černých stanech.

Oběť nepochopení a výslechů
Jirkal s povzdechem přiznal, že dovezl marihuanu, netušil, že dělá hloupost. Chtěl přivézt marihuanu, aby pomohl své babičce. Má problémy s bércovými vředy a marihuana působí protizánětlivě – vyčetl na internetu. Přivezl dvě tašky marihuany a vůbec ho nenapadlo, že by s tím chtěl obchodovat.

Také odmítl, že by snad se domlouval telefonicky kolem marihuany s někým z obžalovaných. Snad se mohl zmínit jen tak mezi řečí o něčem kolem pěstování. Šlo o normální hovory. Policie si jen vysvětluje po svém to, že se hovořilo o kvalitě, o vyklizení prvního (jednoho ze tří stanů?), o množství, ceně a balení, o odvozu a zaplacení. Policie monitorovala jeho konopné rozhovory od konce května 2008.

Také uvedl, že své čtyřiadvacetileté přítelkyni Michaele Bolešové jenom řekl, když s ní přijel později do Nizozemí, že je pěstování marihuany legální, snad jen by šlo pěstování považovat jenom za přestupek.

Tím přiznal, že věděla o pěstování marihuany, ale popíral, že by se nějakým způsobem na pěstování podílela. Prý byl při výslechu vmanipulován do odpovědi, že Michaela pomohla pěstírnu občas i zalít. U soudu naopak tvrdil, že neměla s marihuanou nic společného.

Před soudem zaznělo v obžalobě, že Bolešová spolu s Jirkalem v Nizozemí zalévali a sklízeli marihuanu. Potom Jirkal rostliny usušil a oba společně ji odváželi do ČR sami nebo prostřednictvím Zdeňka Watzkeho. Utržené peníze odváželi zpět do Nizozemí a předali je lidem, o nichž se hovořilo jako o Oskarovi a Malém. Tato dvojice měla mít nad Jirkalem a Bolešovou dozor a řídila pěstování konopí.

Heroinová stezka Teplickem
Devětačtyřicetiletý Zdeněk Watzke je podle obžaloby provázán s distribucí marihuany i heroinu. On ale uvádí, že některé obžalované sice zná, ale s pašováním drog z Nizozemí, ani s distribucí jakýchkoliv drog kdekoliv nemá nic společného.

Při prohlídce auta Watzkeho byly nalezeny digitální váhy se stopami kokainu, heroinu a látek užívaných k ředění drog. Při domovní prohlídce našli u něho policisté osobní doklady několika lidí, z toho jeden byl padělaný.

Také našli policisté v sáčku kofein a paracetamol, látky používané k ředění heroinu. Watzke byl označen státní zástupkyní za recidivistu protože byl již kvůli drogám odsouzen k 11 letům vězení. Na podzim 2006 byl podmínečně propuštěn na svobodu.

Sedmačtyřicetiletý narkoman Martin Marek žil náhodou na chatě Watzkeho, ale drogy si kupoval od nějakého Albánce, neprodával je.

U třiačtyřicetileté Šarloty Holike policie našla téměř 7 gramů heroinu, digitální váhu, jednogramový sáček s heroinem. Jako nezaměstnaná měla u sebe 240 eur a přes 30 tisíc korun.

Soud pokračuje výslechem svědků.