„Případ zadržených Vietnamců je typickou ukázkou toho, jak ekonomická krize pomáhá převaděčům zvyšovat si zisky. Cizineckou policií byl dokumentován klasický příběh cizinců, kteří jsou ochotni zaplatit za každou novou naději směřující k získání práce v SRN,“ uvedl Miroslav Vlach z ústeckého oblastního ředitelství cizinecké policie.

Zadrženi německou cizineckou hlídkou
Naděje pro čtyři Vietnamce skončila 5. května ve 21.50 hod., kdy je německá cizinecká hlídka předjela na dálnici č.17 poblíž státních hranic v obci Bad Gottleuba ve směru do Drážďan.

Němečtí policisté zastavili plně obsazený osobní vůz tovární značky Ford Windstar s českou registrační značkou, který řídil český občan. V autě s řidičem cestovali čtyři Vietnamci bez osobních dokladů.

Druhý den byli cizinci předáni v rámci readmisní dohody zpět do ČR. Řidič byl označen za převaděče a zůstal v péči německých policistů. Pokud bude shledán vinným z převaděčství, čeká ho soud a německé vězení.

Po příjezdu tlumočníka na Inspektorát cizinecké policie Ústí nad Labem začali policisté skládat dohromady jejich příběh nelegální cesty Evropou.

Nejprve se dostali Vietnamci do Polska. Každý jiným způsobem. Jeden letecky, ostatní ilegálně v nákladním autě. Trasu si nikdo nepamatoval, pouze platili za každý nový kontakt. V Polsku pomáhali v různých asijských restauracích a na tržnicích.

Několik měsíců byli bez práce, proto využili ověřených informací o neznámém polském občanovi, který údajně pomohl více zájemcům k cestě do bohaté Evropy.

Skupinka cizinců se setkala náhodně ve Varšavě před nástupem do vozidla.

Za německou pracovní naději zaplatili v Polsku každý 500 Euro polskému řidiči, který po překonání polské hranice zastavil na smluveném místě v České republice a předal vozidlo s cizinci českému převaděči. Ten už věděl, co má dělat. Pasy jim údajně někdo odebral na území Polska a nasměroval na převaděče.

„Pokud by dojel do Berlína, vydělal by si rovněž 2000 Euro a to jsou solidní peníze,“ dodal Vlach. Cizinci při konfrontaci uváděli jiná jména a měnili výpovědi, každý měl vlastní naučenou legendu.

Byli vyhoštěni na jeden rok
„Cesta Vietnamcům trvala 9 hodin, ale na konci snažení byla cizinecká policie, která rozhodla o správním vyhoštění na dobu jednoho roku a dopravila cizince do Záchytného zařízení pro cizince v Poštovné. Zda budou vydáni dál do Polska, odkud k nám přijeli nebo přímo do Vietnamu, je otázkou dalšího jednání,“ uzavřel Vlach příběh čtyř Vietnamců.