Tím měl spáchat trestný čin znásilnění a také trestný čin soulože mezi příbuznými. Hrozí mu, pokud se jeho vina prokáže, až dvanáct let vězení.
Státní zástupce uvedl již v prvním bodě obžaloby, že v jejich bytě po dceři, které bylo méně než patnáct let, požadoval pohlavní styk. Dívka odmítla a odstrkávala jej.

Proto ji hodil na lůžko v dětském pokoji, sundal jí kalhoty a kalhotky a znásilnil ji. Po druhé dceři chtěl zhruba ve stejném období, aby mu rukou třela pohlavní úd, dokud nedošlo k jeho vyvrcholení. Státní zástupce dále uvedl, že po druhé dceři chtěl, aby i v dalších případech rukou otci třela a ústy sála jeho pohlavní úd a ve více případech s ní souložil.

Desítky skutků
Četba obžaloby celkem znamenala výčet několika desítek skutků, ke kterým docházelo na různých místech. Například při sběru ořechů za obcí Kadaňská Jeseň, v lese nad obcí Málkov na Chomutovsku, v garáži na okraji Kadaně, v zahradní chatce v Kadani v zahrádkářské kolonii, ve sklepě domu na sídlišti v obci Kovářská atp.

Státní zástupce také uvedl, že podle výpovědi dcer v jednom případě v kuchyni byla při souloži s dcerou přítomna také další dcera, kterou při tom osahával na přirození.

Bartl odmítl, že by došlo k pohlavnímu styku s dcerami. Na dotaz trestního senátu uvedl: „Proč to udělaly, nevím. Co uváděly, není pravda. Není pravda, že bych jim řekl, aby se svlékly. Vždyť ony mě neposlechly ani v případě, když jsem jim řekl, aby něco udělaly, třeba si uklidily. Kašlaly na to, co jsem jim řekl, a dívaly se na televizi, natož aby se svlékly. Nestalo se to,“ uvedl Bartl.

Otec se bránil
K jednotlivým obviněním Bartl uvedl, že do sklepa v Kovářské šel vždy s matkou nebo s manželkou, nic se ve sklepě nestalo… Když jsme jeli sbírat ořechy, nebyli jsme tam sami, bylo nás vždy více, přijeli jsme autem a sbírali ořechy tři čtyři hodiny… Co se týká Málkova, jde o Málkovské údolí, ale nevím, kde to dcera vzala. Tam jsme těžili dřevo a já přece nebudu brát tam dceru, když kácím stromy. Děti tam se mnou nebyly…, v garáži v Bystřici (okraj Kadaně) k ničemu nedošlo, v tom úseku stále někdo byl, v garáži není ani moc místa, když tam je zaparkované auto a ještě vozík,“ uváděl obžalovaný.

Ke vztahu k dcerám Bartl uvedl, že nejstarší dcera si našla přítele ještě když se učila, doma brala peníze a jídlo, nechodila někdy domů ani do školy, jednoho dne dal jejímu příteli pár facek a utekla na pár dnů z domů.

S druhou dcerou prý neměl rozepře. Jenom nikdy nechtěla nic dělat, jenom když manželka zvýšila hlas, uvedl. Po nahlášení údajného znásilňování otcem, dcery odešly z domu.

Soud bude pokračovat v průběhu května výslechy svědků a dalším dokazováním. Trestní senát se bude zabývat jednotlivými skutky, ke kterým mělo dojít. Případy údajného zneužívání dětí patří v rámci policejního vyšetřování i před soudem k nejsložitějším.