VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chomutovská loupež byla nejkrutějším přepadením banky na severu Čech

Ústecký kraj - Bude tomu v neděli již rok, co došlo k předvánoční loupeži v Raiffeisenbank v Chomutově. Navečer 14. prosince 2007 proběhlo nejbrutálnější přepadení banky na severu Čech v historii kriminalistiky. Jenom shodou náhod nezůstali po střelbě lupičů mrtví. Severočeští kriminalisté v říjnu zatkli šest mužů podezřelých z této loupeže. Přinášíme rekonstrukci loňské události s detaily, které zatím nebyly nikde v uceleného formě dosud publikovány.

13.12.2008 4
SDÍLEJ:

Chomutovskou pobočkou Raiffeisenbank přepadli lupiči loni v prosinci. Banku tehdy hlídal Michal P. Maskovaní lupiči si ho vzali jako rukojmí, když ujížděli před policisty. Když auto odstavili a utekli do lesa, propustili i jeho.Foto: Deník/ Josef Dušek

Drama začíná
V noci z 10. na 11. prosince ve Velkém Meziříčí jeden z lupičů krade VW Transporter červené barvy. Lupiči na něho nalepili nápis: pohotovostní doprovodné vozidlo. Auto údajně řídil při přepadení banky Milan Schimmerle. Když přijeli do Chomutova, z auta vystoupili přímo před pobočkou Raiffeisenbank. Do banky měli vpadnout podle policejního obvinění gangsteři ve složení Viktor Todorovič, Michal Rigan a Milan Schäffer.
Pistolníci počítali s tím, že v bance bude minimum lidí. Do patnácti minut měla bankovní pobočka zavírat.

V bance byli tři zaměstnanci, muž ochranky a tři zákazníci, z toho jeden manželský pár s malým dítětem. Přepadení začalo výkřikem: „Máte tady přepadení“. Nikdo ze zaměstnanců neměl čas aktivovat poplašné zařízení.

Potom jeden z lupičů zakryl vchod černou látkou, aby nebylo do banky vidět. Další muž držící samopal vyskočil na stůl a zařval, ať si všichni lehnou na zem. Třetí muž běžel do kanceláře, kde seděl ředitel pobočky a vytáhl ho z ní ven.

Todorovič prý jistil vchod, ale při současném stavu vyšetřování si ještě nikdo netroufne přesně popsat, jakým způsobem a kde se pohyboval každý ze zakuklenců.

Jisté je, že další zakuklenec dvakrát udeřil jednoho klienta pažbou do zad, protože měl v ruce mobilní telefon a třetí komplic řediteli pobočky a pokladní přikázal, aby otevřeli hlavní trezor banky. Tím získali lupiči k Vánocům 7,3 milionu korun.

Věděli vše
Trojice ozbrojenců si šla pro peníze na jisto. Znali vnitřní poměry v pobočce, včetně jejího zabezpečení proti loupeži. Jedna z pracovnic musela odemknout dveře do místnosti, kde bylo ovládání kamerového systému banky. Podle pohybů jednoho z lupičů bylo vidět, že ví, které zařízení má odpojit. Zakuklenec si nahrávací zařízení vzal s sebou.

Také jeden z ozbrojenců si došel hned na začátku přepadení do kanceláře pro ředitele pobočky. To nebyla náhoda. Také není náhodou, že Michal Benda, který dříve pracoval v bance v rámci zajištění bezpečnosti pobočky, je mezi šesti obviněnými z loupeže.

Prozrazení
V osudový den byla služba strážníka chomutovské městské policie Vladimíra Brabce celkem poklidná. Až do okamžiku, kdy se auto strážníků přiblížilo k rohu Žižkova náměstí a Táboritské ulice. U banky na strážníky zamával neznámý muž. Zastavili, muž k nim přistoupil a řekl, aby se podívali do banky, něco se tam děje, někdo se tam hádá. Více neřekl a pokračoval rychle dál. Za několik okamžiků se ozvalo volání také na číslo tísňové linky 112, že asi došlo k přepadení banky.

Obvinění v kauze a jejich údajná role
Z loupeže, braní rukojmí a vraždy ve stádiu pokusu, ale i z poškozování cizí věci byli obviněni:
Viktor Todorovič (1971), pistolník
Michal Rigan (1977), pistolník
Milan Schäffer (1976), pistolník
Milan Schimmerle (1974), řidič VW Transporteru
Ze spoluúčasti na loupeži byli obviněni:
Ludvík Vlček (1964), podílel se na zajištění akce, zajistil doprovodné vozidlo
Michal Benda (1973), informátor, dříve pracoval v bance v rámci zajištění bezpečnosti pobočky

Brabec vystoupil z vozu, jeho kolega zůstal v autě. Společnost autu strážníků dělala před bankou červená dodávka s nastartovaným motorem.
Když strážník otevřel dveře banky, stál tváří tvář muži z ochranky, kterého držel pod krkem zakuklenec. Pistolí mířil muž v kukle střídavě na strážníka a na muže z ochranky.

Strážník se nemohl v bance ani rozhlédnout, lupič s pistolí stál hned u dveří a vyštěkl: „Okamžitě vypadni ven, máme tady rukojmí, i dítě.“

Honička začíná
Strážník opustil banku. Jeho kolega v té chvíle stál před autem a pozoroval vchod do banky. Strážník, který se setkal s lupičem, na kolegu vykřikl, ať se kryje, protože v bance došlo k přepadení. A zavolal potom operační středisko strážníků, že došlo k přepadení.

V té chvíli přijelo k bance policejní auto, vyskočil policista a strážník ho také varoval, ať se kryje za autem, protože jde o ozbrojenou akci.
Za chvilku vyšel z banky jeden z maskovaných gangsterů, držící před sebou jako rukojmího muže z ochranky. Za tímto štítem naskákali do VW Transporteru další dva lupiči. Na místě se objevil policista. Na toho muž s rukojmím vykřikl, aby odjel i se svým služebním autem, jinak ho zastřelí a s ním i rukojmí.

Trojice lupičů nasedla do červené dodávky a údajně Schimmerle, jako řidič, narazil do policejního vozu. V té chvíli byla před nimi tříkilometrová cesta jako v televizní detektivce. Lupiče pronásledovala dvě blikající auta – městské a státní policie.

Vojáci obvinění z loupeže
Všichni byli příslušníky 14. brigády logistické podpory Velitelství společných sil Pardubice
Viktor Todorovič , řidič roty logistiky zásobovacího praporu
Michal Rigan, zástupce velitele strážní čety velitelské roty zásobovacího praporu
Milan Schäffer, řidič velitelské roty zásobovacího praporu.
Jako vojáci byli členy misí SFOR v Bosně a Hercegovině a KFOR v Kosovu. Nastoupili do armády v letech 1996, 1999 a 2001.
Michal Benda s komplici již nesloužil, v době loupeže byl už mimo armádu.

Když projížděli kolem chomutovského obchodního střediska „Prior“, jeden z pachatelů rozbil zadní sklo červené dodávky. V té době jako první jelo za lupiči auto státní policie. Najelo za okamžik na první várku, zadním okénkem vyhozených ocelových ježků. Netrvalo dlouho a na druhé várce ježků zastavilo i auto strážníků.

Jediné, co mohli strážníci udělat, bylo oznámení do éteru, že pachatelé pokračují v červené dodávce k hranicím s Německem.

Střet transporterů
Posádky všech policejních aut na Chomutovsku slyšely ve vysílačce, že došlo k přepadení banky. Slyšeli to i tři policisté z chomutovské cizinecké policie. V bělozelené policejní dodávce VW Transporter jeli právě chomutovskými ulicemi.

Ve vysílačce slyšeli hovor policistů,že od chvíle, kdy přijeli k bance, pronásledovali lupiče a najížděli na ježky, a končili tím s pronásledováním. Gangsteři jeli směrem, kde se nacházel VW Transporter cizinecké policie. Policisté v transporteru ohlásili operačnímu důstojníkovi, že se zapojují do pronásledování lupičů. Zkontrolovali a nabili si zbraně. Stáli v Lipské ulici na pravé straně vozovky. Ve zpětném zrcátku viděli blížící se červený VW Transporter gangsterů.

Policisté zablokovali část vozovky ve směru jízdy červeného transporteru, ten ale policejní transporter ve velké rychlosti objel. Policejní vůz proto vyrazil za gangstery. Ujel 20 až 25 metrů a pak byl slyšet výstřel.

V předním skle se objevila díra, po voze se rozlétly drobné úlomky skla a ozval se výkřik řidiče Daniela Thumse, že dostal zásah do ruky. Postřelený řidič hned zastavil auto na kraji ulice a jeho kolega volal operačního důstojníka, aby poslal do Lipské ulice záchranku.

Když přiběhli kolegové k předním dveřím řidiče a otevřeli je, kapala policistovi z levého rukávu krev.

Dnes již třicetiletý policista se tehdy podruhé narodil, protože byl střelen do klíční kosti. Stačilo, aby střela letěla více vpravo a mohl být v nebezpečí smrti. Projektil ho mohl zasáhnout do krku nebo do hlavy. Jeho o rok mladší kolega byl zraněn fragmentem střely do malíku ruky.

O několik okamžiků později se kolem vozu cizinecké policie prohnalo další policejní auto, které pokračovalo v pronásledování lupičů.

Objevil se kouř
V divoké honičce byl zraněn také dvacetiletý policista ve voze Škoda Fabia combi . Naštěstí šlo jenom o lehké zranění kouskem střely do stehna. Přitom došlo k prostřelení levého předního sloupku karoserie vozu a levých předních dveří.

Gangsteři využili krátkého náskoku, který měli před policií, a zajeli na lesní cestu. Když opustili auto a propustili rukojmí, zapálili vůz, aby zlikvidovali případné stopy. Později při útěku použili zatím další auto, kterým odjeli z Chomutovska s lupičskou vánoční nadílkou.

První pokus
Při vyšetřování loupeže vyšlo najevo, že ještě předtím, než došlo 14. prosince k přepadení chomutovské bankovní pobočky, použili lupiči vůz Fiat Ducato ke stejné akci 26. listopadu, která se jim ale nezdařila. Tehdy museli odjet s nepořízenou.

Auto Fiat Ducato bylo ukradeno 20. listopadu ve Ždáru nad Sázavou. Pro loupež dostal dodávkový fiat nové registrační značky a stalo se z něho díky nálepkám pohotovostní auto pro případ havárií vody, elektřiny a plynu. Protože k přepadení banky nedošlo, auto lupiči po jeho opuštění u obce Lotouše na Kladensku zapálili, aby zničili případné stopy.

Ve dnech 26. 11. a 14. 12. byly zničeny požárem dva vozy, v prosinci bylo poškozeno pět vozů policejních složek a strážníků. Škody jsou odhadnuty zhruba na půl milionu korun.

Zatčení
Letos 8. října byli lupiči zatčeni. Kriminalisté pro Deník poprvé prozradili, že policie získala první konkrétní poznatky o gangu již letos v březnu.
Po přepadení banky bylo policistům jasné, že lupiči byli dobře organizovaní a uměli se ovládat. Jednali racionálně, byli schopni cíleně střílet. Když hovořil gangster ve dveřích banky s městským policistou, vydával chladné úsečné rozkazy. Z lupiče čišel vojenský dril.

Policie dávala postupně dohromady řadu střípků. Jedním ze zásadních hřebíků do rakve bylo například, když dva z trojice lupičů náhodou v kasárnách vyslechl při rozhovoru jeden voják. Měl to být dialog Schäffera s Todorovičem. Schäffer si prý stěžoval, že člověk, který pro ně vyráběl ježky na zastavení aut, je poznal a může chtít za mlčení další peníze.

Policisté mají za sebou mravenčí práci. Prošli záznamy chomutovského městského kamerového systému za několik týdnů a vyslechli přes 1500 řidičů. Proto našli policisté spojitost mezi pohybem několika osob a auta 26. listopadu a 14. prosince v okolí banky.

V září již měli kriminalisté dostatek podkladů pro obvinění. Kolem šesté hodiny ranní 8. října bylo všech šest mužů zatčeno. Zadržení jednoho vojáka viděl na vlastní oči jeho velitel roty. Hned po jejich zadržení policie provedla domovní prohlídky. Při nich našli policisté u Todoroviče, Rigana a Vlčka větší finanční částku, u Schimmerleho byly nalezeny zbraně.

„K zatčení jsme zvolili okamžik, kdy šli do práce,“ vzpomíná Krupička.

Autor: František Roček

13.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 25 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sociální pracovník se vzděláním podle zákona o 108/2006 Sb, o sociálních službách ( dis, Bc., Mgr. v oboru sociálních služeb) na pracovní pozici:, sociální pracovník v Azylovém domě pro ženy a matky s dětmi v Lovosicích, Náplní práce je aktivní motivace, aktivizace a spolupráce s ubytovanými ženami a jejich dětmi a mládeží. Pracovní doba je vždy od 7.30 h , Životopisy a motivační dopisy zasílejte na e mail: petra.buriankova@fchlovosice.cz do 31.8.2018, Pracovní místo bude obsazeno na základě výběrového řízení.. Pracoviště: Farní charita lovosice, azylový dům pro ženy a matky s dětmi, Terezínská, č.p. 731, 410 02 Lovosice 2. Informace: Petra Buriankova, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení dělník elektrotechnické výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: místo výkonu práce: Pražská č.p. 234, 411 18 Budyně nad Ohří. , Podstata práce spočívá v zapojování rozvaděčů nízkého napětí a v elektromontážních pracích. Přednost mají uchazeči vyučení v elektrooborech, pokud možno s praxí. , Způsob kontaktování zaměstnavatele: e-mailem, osobně na uvedené adrese (po - pá 7,00 - 15,00hod.).. Pracoviště: Etzpower, s.r.o. - provozovna, Pražská, č.p. 234, 411 18 Budyně nad Ohří. Informace: Zdeněk Vrána, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 456 Kč

Svářeči svářeč kovů. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22456 kč. Volných pracovních míst: 23. Poznámka: místo výkonu práce Lhotka nad Labem č.p. 86, 410 02 Lovosice 2 a Račice, 411 08 Štětí. Jedná se o stavbu a výrobu plavidel., Požadujeme:, - vyučen v oboru - může být nahrazeno délkou praxe a zkušenostmi z oboru - individuální posouzení, - osvědčení o kvalifikaci svářeče (diplom, průkaz, osvědčení, atest, kurzy, apod. , - praxe v loděnicích - výhodou, - práce v otevřených i zavřených prostorách loděnice za každého počasí, - práce fyzicky náročná, - různé typy svařování ., První kontakt telefonicky a e-mailem.. Pracoviště: Barkmet, a.s., provozovna lhotka nad labem, 410 02 Lovosice 2. Informace: Ilona Abrahámová, +420 775 381 003.

Výroba - Výroba Nástrojař 19 500 Kč

Nástrojaři Údržbář nástrojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 24600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , - čištění používaných nástrojů (kontrola poškození a výměna za nové) a jejich evidence, - kontrola funkčnosti nástrojů, - obrábění a zpracovávání kovových a práškových materiálů (SK), - opravy, úpravy a dokončování povrchů nástrojů, - spolupráce s výrobními procesy, - třísměnný provoz, Požadujeme: , - vyučení v technickém oboru (nástrojař nebo obráběč kovů), - odborné znalosti z oborů: čtení výkresové dokumentace, kovové , materiály a jejich vlastnosti, strojní součásti a polotovary a jejich , parametry, druhy obrábění a jejich podmínky, - dovednosti v technologiích soustružení, frézování, broušení, - organizace skladu nástrojů, , Nabízíme: , - zázemí silné nadnárodní společnosti, - možnosti vzdělávání a profesního rozvoje , - měsíční bonus v závislosti na pracovním výkonu, - měsíční bonus za docházku, - příspěvek na dojíždění dle vnitropodnikových pravidel , - týden dovolené navíc , - firemní dotované stravování , - příspěvek na penzijní nebo životní připojištění. Pracoviště: Aoyama automotive fasteners czech, s.r.o., Průmyslová, č.p. 1166, 410 02 Lovosice 2. Informace: Hana Smíšková, +420 730 891 239.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Týdeník Litoměřicko z 18. července 2018

Nový Týdeník Litoměřicko: Rozhovor s významným kardiologem i krásnou Veronikou

Ilustrační foto.

Kluci versus holčičky: V porodnici zatím děvčátka převálcovala chlapce

FOTO: Do Prackovic se vrátila škola pro policejní psy. Jediná svého druhu u nás

Prackovice n. L. - Stanice odchová až 120 policejních psů ročně. Pro celou republiku.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

OBRAZEM: Nádherná podívaná! Noční bouřka přinesla úchvatnou hru barev

Ústecký kraj - Teploty kolem 30 stupňů Celsia vystřídaly v regionu v neděli večer bouřky. 

Lidé bez domova pomohli. Uklízeli černou skládku nedaleko Litoměřic

Litoměřice - I když na tom aktuálně nejsou nejlépe, dokáží pomoct. Řeč je o klientech terénního programu litoměřické organizace pro lidi v nouzi Naděje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT