Vaňovský vrah byl obžalován, tělo zavražděné ženy se dosud nenašlo

Ústí nad Labem - Devětadvacetiletého Petra Jaroše z Malého Března, momentálně ubytovaného ve vazební věznici v Litoměřicích, čeká až 15 let vězení za vraždu pětačtyřicetileté přítelkyně. Její tělo se dosud nenašlo, ale vrah se pod tíhou důkazů přiznal. Jiří Krupička, vedoucí krajské severočeské kriminální policie uvedl, že jde o jeden z mimořádných případů, kdy je souzen vrah, ale tělo oběti nebylo nalezeno.

Jaroš se k zavraždění přítelkyně přiznal. Proč se tělo nenašlo? Lze jen spekulovat, že pokud by obžalovaný ženu zavraždil zvláště brutálním způsobem, bez nalezení těla mu to nelze dokázat. A nemůže tudíž, pokud bude uznán vinným, dostat více než 15 let vězení.

Vraždil boxerem
Podle obžaloby se Jaroš 23. února 2008 v Ústí nad Labem – Vaňově v Pražské ulici, v bytě v prvním patře pohádal s přítelkyni. Několikrát ji udeřil takzvaným boxerem. Žena na místě zemřela. Jaroš protom sebral v bytě některé cenné věci.

Zpět odjel večer v sobotu 23. února. Tělo přítelkyně odtáhl do ložnice a ukryl pod postel. Vytřel krev v kuchyni a v ložnici. Krvavou vodu vyléval do vany ze kbelíku. Nakonec osprchoval vanu od krve a odjel z bytu kolem desáté hodiny večer městským autobusem.

Směr popelnice
Policii uvedl, že přišel do bytu znovu 27. února. Při večerní návštěvě bytu mrtvé ženy připravil vše k jejímu zmizení. Naložil mrtvolu do zapůjčeného auta Ford Escort černé barvy. S mrtvolou v kufru odjel 28. února kolem třetí hodiny ráno. Při výslechu uvedl, že mrtvou přítelkyni před uložením do kufru auta svázal do kozelce. Potom údajně tělo vhodil do plastového kontejneru na komunální odpad v ústecké čtvrti Krásné Březno v Družstevní ulici. Tělo mrtvé prý zakryl odpadky.

Uložení mrtvé do popelnice ve skutečnosti nikdo nevěří. Plastový kontejner není tak velký, aby mrtvola ušla pozornosti. Kontejnery několikrát denně navštěvují skupinky poloprofesionálních komunálních sběračů, které s vozíky a velkými taškami prohrabávají odpady. Že by mrtvá žena unikla jejich pozornosti, je vysoce nepravděpodobné. Kromě toho jde o značně frekventovanou ulici. Popelnice jsou více méně na křižovatce několika opileckých tras. I v noci po ní chodí lidé z barů a heren, doslova za rohem je i ubytovna.

Kořist
Jaroš se přiznal, že přítelkyni odcizil mobil značky Nokia a prodal ho v zastavárně. Dříve, než dal telefon do bazaru, odeslal dvě SMS zprávy dceři zavražděné, aby si dívka myslela, že SMS posílá matka.

Ještě den předtím, než ženu zavraždil, byl v jejím bytě a ukradl jí porcelán, DVD přehrávač, dokonce také platební kartu. Bylo to v pátek dne 22. února, když na přítelkyni čekal v nemocnici, kde pracovala.

Potom se šli oba dva spolu bavit do města. Teprve ráno se vydali společně do jejího bytu ve Vaňově. Tam na ženu čekala smrt. Jaroš se tak přiznal, že po zavraždění ženy ještě odnesl její notebook. Soud těžko nalezne pro jeho jednání polehčující okolnosti. Zvláště, když Jaroš byl již několikrát odsouzen. V době spáchání vraždy měl podmínku, protože byl odsouzen za krádež.

Na severu Čech nebyly nalezeny dvě oběti

Ústí nad Labem - Senát ústeckého krajského soudu po roce 2000 projednával již jednu vraždu, při které kriminalisté nenalezli tělo. V prvním případě nebyla vražda nikomu prokázána. Soud osvobodil v roce 2002 pětačtyřicetiletého Michala Poláka z Varnsdorfu. Polák byl obžalován, že zavraždil v roce 1997 šestadvacetiletou Lenku Berkyovou. Její tělo se dodnes nenašlo. Oběť měl Polák rozřezat na kusy a odnést neznámo kam.

Ke zmizení Berkyové došlo 23. března 1997 v noci. Pět dnů po zmizení ženy její bratr nahlásil, že je rodinou pohřešována. Pátrání bylo bezvýsledné. Kriminalisté nakonec prohledali v červnu 1997 byt ženy. Expertizou bylo zjištěno, že v koupelně ve vaně a pod vanou jsou stopy krve velkého rozsahu patřící Berkyové.

Obžalovaný, čtrnáctkrát soudně trestaný Michal Polák, se stal podezřelým z vraždy vzhledem k tomu, že z bytu dívky odnesl některé věci. Policii uvedl, že u ženy opakovaně spal. V té době měla vážnou známost, německého přítele Franka Leistnera. Obžaloba ale upozorňovala, že by musel známost se ženou navázat během asi 20 dnů od doby, kdy přišel z výkonu trestu.

Později se Polák měl svěřit několika lidem, že ženu zabil nožem, když mu otevřela, protože chtěl získat v bytě peníze jejího přítele Franka Leistnera. Vypovídali i různí svědci, ale jasno do případu nevnesli. Polák odešel od soudu jako nevinný.

V případě letošní vaňovské vraždy je situace jiná. Kriminalisté našli nejen krev a svědci hovořili o pohybu obžalovaného kolem domu, kde byla žena zavražděna, ale sám obžalovaný se k činu přiznal.